Hlavní obsah

Sám neumí číst ani psát. Pro romské děti ale postavil školu, aby na tom byly lépe

Akbarali Idolmasov sice sám neumí číst ani psát, ale pouze jeho zásluhou se v tádžické vesnici, kde žije, učí více než 280 dětí každý den ve škole. (Video: Milan Šíma, Seznam Zprávy)

 

Reklama

14. 10. 2018 7:25

Podnikatel Akbarali Idolmasov postavil v jedné tádžické vesnici rodinné sídliště. A otevřel školu, kam se dnes každý den chodí učit více než 280 dětí.

Článek

Ve vesnici Maksim Gorkyj a v nedalekém okolí žije více než tři tisíce Romů. Mezi nimi je asi 280 dětí školního věku. Místní úředníci říkají, že jejich pokusy umístit děti do škol v jiných vesnicích nefungovaly – romské děti zjistily, že je pro ně těžké se přizpůsobit ostatním.

Akbarali Idolmasov tu postavil nové rodinné sídliště s několika domy. Stálo ho to okolo 50 tisíc dolarů. Pak se rozhodl, že z budov vytvoří školu.

„Lidé z naší komunity byli negramotní,” říká Akbarali Idolmasov. „Dostal jsem úřední povolení zprovoznit v mých domech školu. Je tady pět nebo šest budov. Teď se nějakých 60 děti učí v této škole během ranního vyučování. A odpoledne okolo 30 dospělých navštěvuje speciální kurzy.“

I během školních prázdnin Idolmasov s některými z mladších studentů objíždí místní a přesvědčuje je, aby se začali učit.

Qizbas Yovonova má doma 7 zrcadel na stěně – každé z nich pro jednoho svého syna – podle starého romského zvyku. Říká, že romské tradice by i přes měnící se svět měly být zachovány. Ale někeré ne, třeba ty, že Romové jsou zvyklí žít pouze z žebrání. „Když nedostaneme kousek chleba díky žebrotě, tak doma nemůžeme usnout,“ říká Yovonova. „I když mají třeba naši lidé drahá auta a domy, tak stále zachováváme tradici žebrání. Zdědili jsme to po našich předcích.“

Podrobnosti v úvodním videu. Reportáž je součástí pořadu Svět bez obalu publicisty Milana Šímy.

Svět bez obalu běží v premiéře každý čtvrtek od 21:00 na Televizi Seznam.

Jak naladit TV Seznam? Praktický návod zde.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované