Hlavní obsah

Silně foukat bude nejenom dnes, ale i celou sobotu, varují meteorologové

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

29. 10. 12:30

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) prodloužil platnost varování před silným větrem, který může zasáhnout část Česka, zejména Vysočinu a Moravu.

Článek

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí původně platila pouze pro dnešek, nově ji ale meteorologové prodloužili do půlnoci ze soboty na neděli. Mírně se změnila také oblast, kde vítr s nárazy o rychlosti až 70 kilometrů v hodině hrozí.

Meteorologové ve čtvrtek vydali varování před větrem platné od dnešních 9:00 do půlnoci z pátku na sobotu. Varování se týká severu Vysočiny, jihu Pardubického kraje, Frýdlantska, Jesenicka, Bruntálska, Krnovska a jihovýchodu Moravskoslezského kraje. Jihovýchodní až jižní vítr tam může mít v nárazech rychlost až 70 kilometrů za hodinu.

V sobotu se varování meteorologů před silným větrem rozšíří o východ Vysočiny, jižní části Jihomoravského kraje, většinu území Zlínského kraje a téměř o celý zbytek Moravskoslezského kraje. Na Frýdlantsku by v sobotu už silný vítr foukat neměl.

V noci na neděli bude vítr podle meteorologů slábnout, ale později v neděli zřejmě opět zesílí. „Z toho důvodu se bude výstraha během soboty pravděpodobně ještě upřesňovat,“ uvádí ČHMÚ.

Kvůli silnému větru by lidé v ohrožených oblastech měli zajistit okna a dveře, upevnit volně položené předměty a zabezpečit skleníky. Meteorologové doporučují omezit horské túry a nevydávat se zejména na hřebeny hor.

Silný vítr zasáhl ČR také minulý týden ve čtvrtek. Klientům pojišťoven způsobil škody za téměř 100 milionů korun. Šlo většinou o poškozené střechy, přístřešky, skleníky a pády stromů a větví. Bez proudu bylo několik set tisíc domácností.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované