Hlavní obsah

Skončí povinné předškolní vzdělávání? ODS chce tuto novinku zrušit

Měla by se zrušit povinná docházka dětí do mateřských škol? Téma dnešního Duelu Seznamu. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

9. 2. 2018 12:58

Od září musí rodiče předškoláků povinně posílat své děti do mateřské školky. Novinku prosadila minulá vláda a argumentovala tím, že pomůže integrovat děti ze sociálně vyloučených lokalit. Školský expert ODS Václav Klaus mladší teď navrhuje změnu zrušit. Podle něj jen zatěžuje školy neúměrným papírováním. Laciné populistické gesto, zní kritika z řad levicových poslanců.

Článek

Není brzo pravidla měnit? A přinesla povinnost očekávaný efekt? To je téma dnešního Duelu. Ve studiu diskutují stínová ministryně KSČM Gabriela Hubáčková a předseda sněmovního školského výboru Václav Klaus mladší z ODS.

Povinné předškolní vzdělávání bylo zavedeno od loňského září. Vztahuje se na děti, které nejpozději do konce srpna dosáhly věku pěti let. Děti musí chodit do školky aspoň na čtyři hodiny denně pět dní v týdnu. Rodiče mají i variantu individuálního vzdělávání, jejich děti ale musí chodit na přezkoušení. Předloha také počítá s povinností školek přijímat už dvouleté děti, která by podle platné normy nastala za dva roky.

Babysitting pod taktovkou státu a příliš mnoho papírování

Předkladatelé novely v čele s předsedou školského výboru Václavem Klausem mladším tvrdí, že masová přítomnost dvouletých dětí v mateřských školkách by předškolní vzdělávání rozvrátila, když by se podle nich jednalo o babysitting organizovaný státem.

Pro povinnou docházku pětiletých dětí podle autorů neexistuje žádný rozumný důvod. Nynější situace podle nich zvyšuje byrokracii školek i rodičů a náklady, které odhadli na miliardu korun ročně. „Veřejný zájem nyní panující novely byl snad opřen o integraci romských dětí a jejich přípravy na školní docházku, ale zde bohatě stačí osvědčené takzvané přípravné třídy,“ stojí ve zdůvodnění.

Někdejší ministryně má chystanou novelu za laciný populismus

Obě novinky zavedla školská novela, která byla schválena v minulém volebním období. „Jejich (navrhované) zrušení je jen laciné gesto, které nic a nikomu nepřináší. Hází přes palubu rodiče, děti a učitele,“ napsala tehdejší ministryně školství a nynější poslankyně ČSSD Kateřina Valachová. Novela ODS podle ní neřeší skutečné problémy, například otázky, kam dát dítě do školky, jak je co nejlépe připravit na start v první třídě základní školy a jak zlepšit podmínky učitelům. „Z průzkumů vyplývá, že se obě opatření těší většinové podpoře veřejnosti,“ dodala Valachová.

Sám ministr školství v demisi Robert Plaga změnu neodmítá, podle něj by ale měla přijít až později. „Záměr, který je teď v zákoně, je dobrý, ale otázkou je, jak bude fungovat v praxi. Ale myslím si, že po roce je ještě příliš brzy na vyhodnocení, jestli je to ku prospěchu, nebo ne,“ řekl Seznam Zprávám Plaga.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované