Hlavní obsah

Babišův den: Oznámil přebytek, jaký tu ještě nikdy nebyl

Studio Seznam ke státnímu rozpočtu.

 

Reklama

3. 1. 2017 15:10

Rekordní rozpočet je podle Ministerstva financí dílem lepšího výběru daní, podle ekonomů spíš důsledkem toho, že se nedostatečně investovalo.

Článek

Státní rozpočet skončil loni v přebytku 61,8 miliardy korun, což je nejlepší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Schválený rozpočet přitom počítal se schodkem 70 miliard korun. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Předloni byl schodek rozpočtu 62,8 miliardy korun.

Za dobrým výsledkem rozpočtu je podle MF růst daňových příjmů, ekonomický růst i úspory v běžných výdajích a na obsluze státního dluhu. Ekonomové ovšem již dříve upozornili, že lepší hospodaření rozpočtu souvisí také s poklesem investičních výdajů vlády na projekty spolufinancované z evropských fondů. Ty loni činily 54,3 miliardy korun, což bylo ve srovnání s rokem 2015 o 118 miliard korun méně.

ČR měla přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy to bylo zhruba 10,5 miliardy korun.

MF již dříve uvedlo, že navrhne, aby se případný přebytek státního rozpočtu za loňský rok využil na snížení státního dluhu. Ten loni podle předvánočního vyjádření Babiše klesl o 60 miliard na 1,613 bilionu korun.

Hosté studia Seznam

• bývalý ministr financí v Klausově vládě Ivan Pilip

• poslanec ODS Jan Skopeček a poslanec ANO Jan Volný

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované