Hlavní obsah

Slovinci dokončují dálnici u chorvatských hranic. Na cestě k Jadranu se bude hůř šetřit

Podívejte se, jaké změny vás čekají během cesty do Chorvatska. (Video: Jaroslav Gavenda, Seznam Zprávy)

 

Reklama

10. 4. 2018 7:00

Slovinská dálniční známka je na sedm dní a není zrovna levná. Proto se řidiči tamní dálnici vyhýbají. Brzy se to ale nevyplatí.

Článek

Pro řidiče, kteří šetří, bude letošní cesta na jadranské pobřeží komplikovanější.

Řidiči, kteří nechtěli platit za několik desítek kilometrů slovinské dálnice, objížděli zpoplatněnou cestu přes Mureck, Lenart a Ptuj a poté se napojili na dálnici A4 u slovinsko-chorvatských hranic. Nemuseli si tak slovinskou dálniční známku kupovat.

Podle ÚAMK je však velmi pravděpodobné, že Slovinci letos před letní sezonou zpoplatní i úsek dálnice před hranicemi s Chorvatskem. A to by znamenalo, že už se nevyplatí slovinskou dálnici objíždět.

Zatím není stanovené přesné datum, od kdy bude úsek před hranicemi zpoplatněn.

„Očekává se dobudování dálnice A4, jež povede řidiče na hraniční přechod Macelj, který je dominantní a je to přechod číslo jedna. Lze očekávat, že zhruba na přelomu června nebo července by mohl být tento úsek zprovozněn,” řekl Seznamu mluvčí Ústředního automotoklubu Igor Sirota.

Slovinská dálniční známka na sedm dní stojí 15 euro a většina řidičů si kupuje jednu na cestě do Chorvatska a jednu při cestě zpět.

Změn na cestě do Chorvatska je víc. Rakousko nově zavádí možnost koupit si známku na místní dáálnice přes internet.

„V letošním roce můžete mít poprvé jak nalepovací známku, tak elektronickou, kterou lze obednat přes internet. Začne platit až za 18 dní, je to vázáno na evropskou normu, která říká, že cokoliv kupujete přes internet, můžete do 14 dní vrátit,” uzavírá mluvčí ÚAMK Sirota.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované