Hlavní obsah

Smrt Arabům, křičí na stadionech. Teď chce Arab koupit jejich tým

Foto: Profimedia.cz

Fanoušek Bejtaru Jeruzalém ukazuje tričko rasistické skupiny La Familia.

Reklama

15. 9. 2020 12:36

Podpis mírové smlouvy mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty může mít nečekané důsledky. Do rukou arabského vlastníka se může dostat fotbalový tým Bejtar Jeruzalém, známý svou krajně pravicovou fanouškovskou základnou.

Článek

O pokroku v jednání mezi majitelem Bejtaru Jeruzalém a nejmenovaným byznysmenem ze Spojených arabských emirátů informoval izraelský server Ynetnews. Už v minulém týdnu se objevily informace, že má arabský investor zájem o některý z izraelských fotbalových klubů.

Konkrétní nabídku pak současný majitel Bejtaru dostal po zveřejnění dohody o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi. Moše Hogeg byl také pozván do Dubaje, kde by se měl s potenciálním investorem setkat. Není přitom jasné, zda chce arabský byznysmen koupit celý klub, nebo jen podíl v něm.

V případě Bejtaru je informace o možném prodeji arabským investorům více než překvapivá – jeruzalémský klub je totiž známý svými vazbami na krajní pravici a část jeho fanoušků neskrývá své protiarabské postoje. Tým také nikdy neangažoval arabského hráče.

Foto: Profimedia.cz

Fanoušci Bejtaru před zápasem proti francouzskému AS Saint-Étienne.

Bejtarští ultras si říkají „La Familia“. Nedávno se o této skupině radikálních fanoušků psalo v souvislosti s demonstracemi proti izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi – část fanoušků v ulicích Jeruzaléma napadla pokojně protestující Izraelce, několik jich muselo být ošetřeno v nemocnici.

Na stadionech pak fanoušci Bejtaru občas skandují heslo „Smrt Arabům“, opakovaně také vyvolávali jméno Jigala Amira, krajně pravicového extremisty, který v roce 1995 zavraždil tehdejšího premiéra a mírotvůrce Jicchaka Rabina.

V roce 2013 pak část fanoušků klubu vyhrožovala násilím, protože angažoval dva muslimské hráče původem z Čečenska. Když pak jeden z nich skóroval, několik stovek ultras opustilo na protest stadion.

Emirátským investorem do klubu má být byznysmen z Abú Dhabí, který se s Hogegem dobře zná a dělali spolu i byznys. Po podpisu mírové smlouvy bude podle něj možné vstoupit i do fotbalu.

Na otázku, co říká rasismu fanoušků Bejtaru vůči arabským hráčům, odpověděl: „Rasismus má kořeny v hlouposti a strachu z ostatních,“ citoval ho deník The Jerusalem Post.

„Sport je globálním jazykem obdařeným tolerancí a mírem mezi lidmi a národy. Fanoušci Bejtaru brzy pochopí, že lidé ve Spojených arabských emirátech chtějí mír,“ dodal a vyzval své spoluobčany, aby se pokusili v Izraeli také investovat nebo aby uzavírali partnerství s izraelskými podniky.

Hrozby žalobou na rasisty zabraly

Nynější vlastník Hogeg, který koupil klub v roce 2018, se proti rasismu mezi fanoušky snaží bojovat, vstup arabského investora by mohl být součástí jeho strategie.

Hogeg rozhodl, že fandům, kteří se projevují rasisticky a nenávistně, napíše klub dopis, v němž je obviní z poškozování pověsti klubu a pohrozí jim žalobou. A zdá se, že jeho taktika vychází, rasistických incidentů radikálně ubylo a na stadion se vracejí sponzoři a rodiny, které odrazovala špatná image klubu.

„Nesnažím se nikomu zničit život ani být jejich matka či otec. Nesnažím se je vzdělávat, to není moje práce,“ řekl v loňském rozhovoru pro BBC. „Když si to (rasismus) ale přinesou na stadion a jednají tak, že to vrhá špatné světlo na všechny i na náš národ, nemohu to tak nechat,“ vysvětlil svou motivaci. Hogeg věří, že hrozba soudem by fungovala i jinde, a doporučuje stejnou taktiku i UEFA.

O tom, že se poměry v Bejtaru změnily, svědčí i loňský přestup Aliho Mohameda. Hráč z Nigeru je sice křesťan, když ale přišel do Bejtaru, část fanoušků protestovala kvůli jeho muslimskému jménu a narušila předsezonní akci na tréninkovém hřišti. Když ale v listopadu vstřelil ve žlutočerném dresu Bejtaru první gól, tribuny bouřily radostí, což se moc nečekalo. „Nejlepší chvíle pro mě byla ta, když dav skandoval jeho jméno,“ vyprávěl Hogeg.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené