Hlavní obsah

Sociální dávky, nezaměstnané i úřady práce čekají změny

Foto: Profimedia.cz

Vytížení úřadů by se díky nově schváleným změnám mělo zmenšit.

Reklama

7. 4. 2020 23:39

Nejen kompenzace pro OSVČ a úlevy pro splácení úvěrů –⁠ poslanci na úterní schůzi Sněmovny schválili i dva návrhy ministerstva práce a sociálních věcí.

Článek

Nová pravidla pro firmy na chráněném trhu práce i uvolněné podmínky pro nezaměstnané –⁠ poslanci na úterním jednání Sněmovny v reakci na boj s koronavirem přechodně schválili dva návrhy ministerstva práce a sociálních věcí. Učinili tak ve zrychleném režimu legislativní nouze, návrh ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

Firmy, které zaměstnávají osoby s handicapem, podle nové úpravy nebudou muset dokládat svoji bezdlužnost, když stát žádají o státní příspěvky na jejich mzdy. Podobně to bude platit i pro firmy, které požádají o příspěvky na mzdy zaměstnanců v kurzarbeitu.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová tím chce přechodně zmírnit byrokratickou zátěž, včetně objemu zásilek odeslaných Českou poštou.

A kvůli menšímu zatížení úřadů v úterý prošla i změna pro nezaměstnané – ti se nově budou moci úřadům práce hlásit i na dálku. Navíc neplatí podmínka, aby kontaktovali pouze úřad v místě jejich trvalého bydliště. Tím by mělo dojít k omezení fyzického kontaktu mezi úředníky a příchozími lidmi.

Úpravy budou platit dočasně, než se život v Česku po epidemii koronaviru opět vrátí do běžného režimu.

Dolní komoře se do předlohy podařilo protlačit ještě pozměňovací návrh sociálního výboru, aby smlouvy mezi úřady práce a firmami uzavírané v rámci kurzarbeitu spadaly pod mírnější režim zákona o registru smluv.

Byly by tedy účinné okamžitě, nikoli až zveřejněním v internetové evidenci. Předkladatel úpravy Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) poukazuje na to, že zveřejnění dohody v registru by mohlo trvat i měsíc.

Předloha zmírňuje i povinnost nezaměstnaných ihned hlásit úřadu práce svou nemoc. Na oznámení budou mít nyní tři dny od vystavení neschopenky.

Při nesplnění povinnosti jim hrozí vyřazení z evidence. Po něm by za nezaměstnané stát přestal platit odvody a přišli by také o podporu a dávky v hmotné nouzi, a to na tři či šest měsíců. Léčebný režim musí nemocní lidé bez místa dodržovat stejně jako nemocní zaměstnanci.

Prokazování bezdlužnosti odpustí stát firmám rovněž kvůli vytíženosti úřadů. V případě zaměstnávání postižených lidí by hrozilo, že přijdou o práci, pokud by zaměstnavatelé nestihli dodat doklady včas.

Zaměstnavatelé budou moci čerpat příspěvek na handicapované pracovníky i v době, kdy museli za nouzového stavu omezit výrobu či služby, a nechat proto pracovníky doma. Nebudou mít ale v takovém případě nárok na příspěvky v rámci kurzarbeitu.

Další opatření v souvislosti s koronavirovou krizí bude Sněmovna v omezeném počtu a ve zrychleném jednání projednávat ve středu. Schůze začíná v devět hodin ráno, předpokládá se, že zákonodárci budou opět jednat až do pozdního večera.

Na pořadu schůze je ještě více než desítka vládních opatření, tři návrhy zákona poslancům navíc vrátil Senát.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované