Hlavní obsah

Součástí ruské propagandy a rád. Příběh europoslance Kohlíčka

Reportéři Seznamu: S reportérkou Martinou Machovou o zahraničních cestách komunisty Kohlíčka. (Video: Sabina Slonková)

 

Reklama

12. 5. 2019 6:58

Český komunista Jaromír Kohlíček, kterému záhy končí europoslanecký mandát, jezdí rád na Krym a do Ruska. Je v kontaktu s tamními spolky, i když ty slouží jako prodloužená ruka Kremlu a jejich zájmy jdou často proti oficiální politice Česka. Cesty do Moskvy i jinam si Kohlíček neplatí sám.

Článek

Redakce Seznamu dohledala hned sedm výprav, kdy se o výlohy postaraly prokremelské instituce.

„Připadalo mu přirozené, že jde o placené cesty. Bral to tak, že je to velká příležitost podívat se někam, kam by se sám třeba nedostal. A proč platit, když ho pozvali jeho přátelé,“ říká autorka zjištění, redaktorka Martina Machová.

Nechat se někam pozvat a hostit ovšem může být pro politika zavazující. „Stává se zavázaným. Závislým na určitých institucích nebo organizacích. V případě pana Kohlíčka jde o skupiny napojené na ruskou propagandu, ruskou politiku. Konference, kterých se účastnil, se týkaly například Krymu. Nebo Sýrie, kde má Kreml také své zájmy.“

Z každé takové cesty vznikne nějaký otisk, záznam. „Buďto si to dal k sobě na Facebook, nebo ho třeba citoval Sputnik, což je přiznané médium ruské propagandy. Což panu Kohlíčkovi nevadí, on s nimi souzní, nevadí mu, že se stává součástí ruské propagandy,“ míní Machová.

Typicky lze využití jména českého europoslance ilustrovat u jeho cesty na Ruskem anektovaný Krym. „Přijede na Krym, něco tam třeba i přednese. Ale hlavní důvod, proč jej tam zvou, je, že potom mohou říkat: ‚Měli jsme tu europoslance z demokratického státu.’ Nebo: ‚Tady český europoslanec říká, že Rusové jsou v Sýrii ti hodní.’ Nebo: ‚Europoslanec říká, že volby v Moskvě probíhaly úplně skvěle.‘ Zároveň je ochoten třeba říci Sputniku, že na akci přišli lidé z opozice, kteří se chovali nevhodně.“

Další podrobnosti v rozhovoru investigativní novinářky Sabiny Slonkové s Martinou Machovou v úvodním videu.

Interview je součástí pořadu Reportéři Seznamu, který můžete v premiéře sledovat každé druhé pondělí od 20:30 na TV Seznam. Anebo si jej můžete pustit ze záznamu v úvodním videu.

Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod ZDE.

A sledujte nás také na Facebooku.

Reportéři Seznamu z 6. 5. 2019: O praktikách směnáren s Jankem Rubešem, o suchu s Míšou Rambouskovou a zahraničních cestách europoslance Kohlíčka s Martinou Machovou. (Video: Lukáš Sál, Seznam Zprávy)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované