Hlavní obsah

Soud, který (ne)zakázal roušky ve školách, a další mýty „made in Germany“

Foto: Halfpoint, Shutterstock.com

Kolující informace, že soud v Německu zrušil povinné roušky ve školách, není pravdivá.

Reklama

1. 5. 18:09

Internetem koluje informace o rozsudku soudu ve Výmaru, který údajně zrušil plošnou povinnost nošení roušek v německých školách. Soud sice proběhl, taková interpretace verdiktu je však naprosto nepřesná.

Článek

Části rodičů vadí, že děti ve školách musí nosit roušky nebo respirátory. Tvrdí, že to k ničemu není, případně že je to protizákonné. A argumentují německým rozsudkem soudu z Výmaru, který údajně vede k tomu, že v Německu se roušky ve školách ruší. To ale není pravda.

„Ve Výmaru soud zrušil pravidelné testování žáků, rozestupy i roušky jako zdravotnicky naprosto nesmyslné a byly k tomu uvedeny i znalecké posudky odborníků,“ zní jeden z mnoha podobných příspěvků, které se objevují v internetových diskusích.

Mezi lidmi se následně šíří domněnka, že jde o plošné rozhodnutí, které navíc dokládá, že dětem ochranné pomůcky ubližují. Takový pohled na věc navíc podpořil například i populární lékař Jan Hnízdil, specialista na rehabilitaci, který se mu věnoval na svém blogu.

„Soud rozhodl, že povinnost nosit respirátor, dodržovat doporučené rozestupy a provádění antigenních testů ve školách ohrožuje duševní a fyzické zdraví dětí. Uvedená opatření jsou zakázána,“ napsal Hnízdil způsobem, který naznačuje, že výmarský rozsudek platí pro celé Německo, a zároveň že soud potvrdil škodlivost roušek.

Jenže to je hodně zkreslující interpretace, jak upozorňují odborníci či weby zaměřené na potírání dezinformací v českém kyberprostoru.

Rozsudek ve Výmaru sice skutečně padl, ale je problematický a především ani v nejmenším rozhodně nemá celoněmeckou platnost. „Rozsudek se týkal jednoho konkrétního případu dvou dětí a je v něm zcela jasně uvedeno, že se netýká plošných opatření,“ komentoval ho pro Seznam Zprávy Jan Cemper z webu Manipulátoři.cz a šéfredaktor fact-checkingového projektu Faktické.info, který se specializuje na odhalování a vysvětlování dezinformací všeho druhu.

Rozsudek logicky vzbudil pozornost, nicméně nejenže jde o verdikt soudu nižší instance, navíc je zřejmě značně sporný, jak upozornil například německý deník Die Welt (odkaz na článek v němčině zde). Ministerstvo školství spolkové země Durynsko, v níž Výmar leží, zároveň obratem informoval, že všechna opatření pro ostatní děti zůstávají v platnosti.

Mýty pod lupou

Fakty a argumenty odborníků bojujeme v rubrice Mýty pod lupou proti dezinformacím a hoaxům, které se šíří internetem, na sociálních sítích i v diskuzích pod zpravodajskými články.

Jako „zavádějící“ pak Fakticke.info hodnotí interpretaci lékaře Hnízdila s tím, že v rozsudku se doslovně píše: „Rozhodnutí nemá žádný vliv na opatření na ochranu před infekcí, která byla nařízena pro durynské školy jako celek. Zůstávají zákonně platné. Totéž platí pro veškerá další opatření na ochranu před infekcí v kruzích s vysokým počtem infekcí.“

Právník: K situaci mimo Německo není verdikt relevantní

Samotnou informaci o rozsudku zároveň nelze řadit přímo mezi ryzí dezinformace, jak upozornil právník Ondřej Dostál, specialista na zdravotnickou legislativu.

„Výmarský soud, vycházím-li ze stručného studia jeho německé verze, došel patrně v testu proporčnosti k závěru, že přínos roušek u dětí ve školách není dostatečný, aby vyvážil zátěž s tím spojenou,“ uvedl Dostál a připomněl, že je potřeba počkat na to, jak si s rozhodnutím poradí tamní odvolací soudní instance.

„Ani tento rozsudek samozřejmě není přímo relevantní k situaci mimo Německo,“ řekl s tím, že by ale rozhodně stálo za to, aby soudy případně posuzovaly, jaký měřitelný přínos nošení roušek má, a to i s využitím poznatků ze zemí, kde školy zůstaly otevřeny a nošení roušek nebylo buďto povinné, nebo vymáhané.

Podle něj je zcela relevantní zkoumat přiměřenost rouškové povinnosti u dětí ve školách, a kdy – pokud nebude přínos převažovat komplikace a rizika, což by měli posoudit znalci – opatření neobstojí. „Podobný test, jaký provedl soud ve Výmaru, může provést i český soud vzhledem k místním okolnostem a dospět k podobnému závěru,“ uzavřel právník Ondřej Dostál.

Podobné spory, jako je ten ve Výmaru, lze očekávat, konkrétně se ví například o škole v Českém Těšíně, kterou žaluje její osmiletá žákyně. Rozsudek zatím nepadl.

Německo coby oblíbená „páka“ dezinformátorů

Mimochodem, nepřesné a zkreslené informace ohledně výmarského rozsudku nejsou jediné, které se k nám ze země na západ od našich hranic ohledně covidu rozšířily. „Z Německa k nám proudí spousta dezinformací, nebo se Německa týkají. Napadá mě například loňská fáma o zabavení kamionu s rouškami, ale existuje i spousta videí,“ potvrdil Jan Cemper z webu Manipulátoři.cz.

Za šířením nepravdy o kamionu stál například europoslanec Ivan David z SPD a jeho spolustraník, Bronislav Kalvoda z vedení liberecké pobočky strany. Tvrdili, že Němci zadrželi již zaplacenou dodávku a že roušky chybí ve středočeských nemocnicích, které kvůli nim nemohou poskytovat potřebnou péči. Manipulátoři.cz tuto informaci již dříve odhalili a vyvrátili jako hoax.

Pravda byla, že obě země tehdy – v začátcích pandemie, kdy se nedostávalo ochranných pomůcek – omezily jejich vývoz, stejně jako třeba vývoz dezinfekce. Nikdo nikomu však nic nesebral. Přesto o tom mluvila i tehdejší hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Německa se týkal také podzimní hoax, který tvrdil, že televizní stanice ARD odvysílala reportáž, v níž se omluvila za přehnané zpravodajství o koronaviru. Šiřitelé této nepřesné zprávy tvrdili, že televize v ní „zařadila zpátečku ve strašení lidí a rozhodla se nově informovat o covidu pravdivě“.

Jak to bylo doopravdy? ARD skutečně v říjnu 2020 odvysílala speciál o viru v rubrice ARD-Extra, v němž nicméně žádnou „zpátečku“ nezařadila. Pouze uvedla, že o závažnosti vývoje pandemie svědčí spíše počet hospitalizovaných a zemřelých než počet nakažených (odkaz na celý pořad v němčině zde).

A měli to být lékaři opět v Německu, kdo objevil lék na covid, když – podle poněkud zmatené zprávy, která se ukázala být rovněž hoaxem – zjistili, že nezabíjí virus, ale bakterie (více o případu zde).

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené