Hlavní obsah

Soud poslal do vazby starostu Varnsdorfu obviněného kvůli radarům

Foto: ČTK/Zavoral Libor, ČTK

Starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček.

13. 12. 2019 14:14
aktualizováno • 13. 12. 2019 14:43

V případu jsou obvinění čtyři lidé a jedna právnická osoba, tři z obviněných byli ve středu zadrženi. Jeden z nich, místostarosta Varnsdorfu Josef Hambálek, byl už propuštěn a je stíhán na svobodě.

Článek

Okresní soud v Děčíně dnes poslal do vazby starostu Varnsdorfu a ústeckého krajského zastupitele Stanislava Horáčka (ANO), který je obviněný v souvislosti s pronájmem radarů.

Státní zástupce Jan Veselý novinářům řekl, že starosta je ve vazbě kvůli obavě z toho, že by mohl působit na spoluobviněné, svědky nebo jinak mařit vyšetřování. Veselý se domnívá, že starosta již spoluobviněné ovlivňoval. Soud dnes rozhoduje ještě o vazbě pro jednatele firmy Water Solar Technology (WST) Miloše Schuberta.

V případě nejpřísnější právní kvalifikace hrozí starostovi pět až 12 let vězení. „Jedná se o závažnou trestnou činnost související s vyhlášenou veřejnou zakázkou a související s korupčním jednáním,“ dodal Veselý.

V případu jsou obvinění čtyři lidé a jedna právnická osoba, tři z obviněných byli ve středu zadrženi. Jeden z nich – místostarosta Varnsdorfu Josef Hambálek (ANO) – byl už propuštěn a je stíhán na svobodě.

Věc se týká pronájmu radarů na měření rychlosti, jež pro město provozuje společnost WST. Firma dostává odměnu za každé naměřené překročení rychlosti. Kvůli tomu kritizovala vedení města už dřív opozice.

Existuje také judikatura Nejvyššího správního soudu, podle níž je nezákonné, má-li třetí subjekt hmotný zájem na výsledcích měření radaru. Vedení radnice kritiku odmítá. Tvrdí, že město protiprávně nepostupuje a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené