Hlavní obsah

Soumrak malých bank? Ani náhodou, Zuno byla speciální případ

4. 10. 2016

Proč skončila právě Zuno?

Zuno Bank oznámila, že své klienty převede pod křídla mateřské Raiffeisenbank.

Článek

Jedna z prvních štik v bankovním rybníku, malá Zuno Bank, opouští Česko a Slovensko. Její vlastník, Raiffeisen Bank International Group, oznámila, že postupně ukončí její činnost a převede ji pod střechu své hlavní značky, tedy pod českou Raiffeisenbank, na Slovensku pod Tatra banku.

Pro klienty by se nemělo nic podstatného - kromě jména finančního ústavu, který se stará o jejich peníze - měnit. Nejpozději koncem června 2017 se jejich bankou stane „rajfka", jak se familiárně říká rakouskému finančnímu domu.

Odborníci upozorňují, že by bylo mylné z kroku majitelů Zuno Bank vyvozovat, že se po boomu malých dravých internetových bank odstartoval opačný proces. Naopak - malým se bude dařit dál, pokud ale budou úspěšné. A to Zuno nebyla.

Měla (přesněji stále má) téměř 266 tisíc klientů, takže patří k malým finančním ústavům. „Klienti v tento okamžik nemusejí podnikat žádné kroky. I nadále jim budeme poskytovat potřebný servis. Od 21. října však již nebudeme nabízet služby novým klientům. O dalších krocích budeme všechny klienty informovat s dostatečným předstihem," citovala agentura ČTK generálního ředitele Zuno Oyvinda Oanese.

Čísla jasně mluví o tom, proč musela jeho banka končit. Česká pobočka banky loni vykázala ztrátu 151 milionů korun, v roce 2014 měla ztrátu 216 milionů korun. V Česku a na Slovensku má v depozitech zhruba 22 miliard Kč, 2,3 miliardy Kč úvěrů a 200 zaměstnanců.

Zuno jako jedna z prvních nabídla výhodné úroky i služby zdarma, jenže stejně s ní podobnou nabídku spustily další banky, čímž o konkurenční výhodu brzy přišla. „Éra bezpoplatkových bank tím ale určitě nekončí," řekla ČTK manažerka poradenské firmy Partners Dagmar Prajzlerová.

Doporučujeme