Hlavní obsah

Soutěž, kdo dá víc důchodcům, pokračuje. Schillerová slibuje vánoční tisícovku

Foto: vlada.cz

S příslibem dalšího dárku pro důchodce přišla dnes Alena Schillerová.

Reklama

19. 8. 2020 9:43

K Vánocům chce koaliční vláda naservírovat důchodcům dárek. O přesné výši jistě rozhodne ještě před krajskými volbami, které jsou naplánovány na začátek října.

Článek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) chce důchodcům dát letos navíc k důchodům jednorázovou platbu přes 1 000 korun. Řekla to serveru Blesk.cz. Peníze by lidé dostali asi kolem Vánoc.

Představitelé vládní koalice se v poslední době opakovaně předháněli v návrzích na zvýšení důchodů. Premiér Andrej Babiš (ANO) nejprve koncem července navrhl změnu valorizace, tedy zákonného navýšení měsíční částky důchodů, od ledna 2021 zhruba z 840 na 900 korun. ČSSD pak navrhla zvýšení valorizace až o 400 korun. Babiš následně prohlásil, že by valorizace mohla vzrůst až o 500 korun. Průměrný starobní důchod byl koncem března 14 397 korun.

V době koronakrize ovšem utichly diskuse o skutečné penzijní reformě. Současný systém důchodů totiž podle odborníků zkolabuje zhruba okolo roku 2030.

Schillerová nyní uvedla, že by mohli důchodci dostat peníze navíc ještě v letošním roce, a to jako jednorázovou platbu. „Třeba někdy okolo Vánoc. Máme na to v koalici hodně společný názor,“ řekla serveru Blesk.cz. „O té částce, jaká by to měla být, jsme se také už bavili, ale je neseriózní ji teď říct, dokud není ještě úplně dojednaná,“ dodala. Doplnila ale, že platba by přesahovala 1 000 korun.

Důchody se zvyšují podle zákona vždy od ledna o růst cen a polovinu růstu reálných mezd za stanovené období. Pro výpočet se používá průměrný důchod z června, reálný růst výdělků, průměrná mzda z předchozího roku a roční inflace. Vypočítat, o kolik se penze budou zvedat, však není v posledních letech jednoduché. Babišova vláda totiž každý rok prosadila změnu zákona. Zatímco dříve se důchod zvyšoval o částku, která vyšla ze zákonných proměnných, nyní kabinet nejdříve stanoví výsledek a podle něj upravuje dosazované hodnoty. Loni a letos penze rostly v průměru o 900 korun.

Vláda už dříve slíbila, že se do sněmovních voleb v příštím roce důchod dostane na 15 000 korun. Volby se konají i letos na podzim, a to krajské a senátní.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované