Hlavní obsah

Španělé šetří a kupují ojetiny. Ovzduší dostane na frak, varuje odborník

Foto: Unsplash - Clem Onojeghuo

Průměrná cena vozu staršího 20 let se ve Španělsku pohybovala okolo 1400 eur.

Reklama

4. 9. 2020 16:44

Španělé kupují stará ojetá auta, protože se bojí hromadné dopravy, ale zároveň potřebují ušetřit. Jejich prodej v červenci a v srpnu stoupl o 31 procent. Stará auta ale více škodí ovzduší, varuje odborník na dopravu.

Článek

Španělé se kvůli strachu z nákazy koronavirem vyhýbají veřejné dopravě a v obavách z recese kupují staré levné, ale neekologické vozy. Ukázaly to údaje tamního automobilového institutu. Přispívají tak ke zhoršení kvality ovzduší a ohrožují zdraví svých dýchacích cest podobně, jako to činí nákaza covidem-19.

Prodej aut starších 20 let v červenci a v srpnu meziročně stoupl o 31 procent na téměř 44 000. Podle prodejního portálu Sumauto se průměrná cena takového vozu pohybovala kolem 1400 eur (asi 37 000 Kč), přičemž některé jsou k dostání i jen za 500 eur.

Nových aut se v červenci prodalo meziročně o 1,1 procenta více, v srpnu jejich odbyt o deset procent klesl. Veřejná doprava se pak v létě podle portálu Sumauto snížila o 40 procent.

Stará auta znečišťovala okolí, i když byla nová, protože před 15 nebo 20 lety platily méně přísné normy, řekl agentuře Reuters odborník na dopravu z organizace Greenpeace Spain Adrián Fernández. Po tolika letech na silnicích špiní vzduch ještě víc, dodal. „Je to krok zpět co do kvality ovzduší. Znamená to negativní důsledky pro respirační onemocnění, k nimž patří i covid-19,“ dodal.

Ve Španělsku, které má 46 milionů obyvatel, zemřelo s covidem do čtvrtka už 29 234 lidí. Počet nakažených od začátku epidemie se v této infekcí nejvíce zasažené zemi západní Evropy vyšplhal na 488 513. Španělsko nyní prochází druhou vlnou nákazy.

Očekává se, že španělská ekonomika letos klesne o devět procent. Vzroste nezaměstnanost a mnozí Španělé se proto snaží šetřit, napsala agentura Reuters.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované