Hlavní obsah

Sparťanského golema probral ze snů Dočkal. Šéfy ligy by měla probudit tvář spálená dělbuchem

11. 3. 2019
Foto: Profimedia.cz

Návrat Bořka Dočkala posunul Spartu na vyšší výkonnostní hladinu.

V tradičním glosáři se Luděk Mádl vrací ke šlágru 24. kola fotbalové Fortuna ligy mezi Spartou a Viktorií Plzeň. To přineslo – vedle skvělého výkonu domácího celku – i temnou stopu v podobě řádění plzeňských fanoušků, jež mělo i následek v podobě zranění jedné z divaček.

Článek

Český fotbal zažil o víkendu malou generálku na nový vrchol ligy, kterým mají být boje ve skupině o titul, v rámci takzvané nadstavby.

Utkaly se 4 týmy z ligového Top 5. A jejich souboje vyzněly dost jednoznačně: Sparta zdolala Plzeň až nečekaně hladce 4:0 a Slavia pak – mezi dvěma pohárovými duely se Sevillou – zválcovala i s alternativní sestavou ostravský Baník navlas stejným výsledkem.

Nadstavba po 30 kolech nabídne mimo jiné skupinu 6 nejlepších celků, jež se mezi sebou, při započítání všech bodů ze základní části, mají utkat o titul, pozici vicemistra a pohárové příčky. Přičemž o tu poslední se ještě bude hrát jednozápasová baráž s nejúspěšnějším týmem ze skupiny celků na 7. až 10. místě.

Při pohledu na aktuální stav tabulky Fortuna ligy, po neúplném 24. kole ze 30 vypsaných pro základní část, se ovšem jeví, že skupina o titul žádné velké „drámo“ nebude, bodové rozestupy mezi předními celky jsou totiž nyní celkem značné.

Vedoucí Slavia už má na druhou Plzeň 6 bodů k dobru, 8 bodů za Plzní najdeme Spartu, o dalších 7 bodů zpět je Jablonec. Takže to úplně nevypadá, že by se o vše podstatné mělo bojovat až do samého závěru…

Protože nadstavba je pro ligovou soutěž úplné novum, jistě se vyplatí stále znovu opakovat některé její aspekty, zejména to, že se hraje jednokolově: to znamená každý s každým, ale jen na jednom stadionu, bez odvety. A dosavadní průběh ligové soutěže naznačuje, jak důležitým aspektem by to mohlo být.

I proto, že v soubojích pražských „S“ proti Plzni v této sezoně zatím stoprocentně platí heslo: Můj dům, můj hrad. Své domácí zápasy Viktoria v Plzni zvládla, když Spartu porazila 1:0 a Slavii 2:0. V Praze ovšem na Letné i v Edenu dostala „kotel“ 4:0.

A připomeňme rozpis pomalu se blížící skupiny o titul: první tým po 30 kolech hraje domácí zápasy s druhým, třetím a čtvrtým. A dvojka po 30 kolech hraje doma s trojkou, čtyřkou a pětkou. Zde si to můžete prohlédnout přehledněji:

Rozpis zápasů ve skupině o titul

1. kolo: 3 – 5, 2 – 4, 6 – 1

2. kolo: 4 – 5, 3 – 6, 1 – 2

3. kolo: 5 – 6, 1 – 4, 2 – 3

4. kolo: 5 – 1, 6 – 2, 3 – 4

5. kolo: 2 – 5, 1 – 3, 4 – 6

Událostí kola byla každopádně drtivá výhra Sparty nad úřadujícím šampionem z Plzně. Simsalabim, jako by nějaké kouzlo herně dosud značně nepřesvědčivý letenský celek pozdvihlo k výšinám. Sparta předvedla jednoznačně nejlepší výkon v sezoně a naznačila, že přinejmenším v té příští už se s ní zase bude muset naplno počítat.

Zatím se zdá, že ten pomyslný magický šém, který oživil spícího letenského golema, přinesl s sebou z Číny navrátilec Bořek Dočkal. Trenér Ščasný prvně vyzkoušel jeho kombinaci s Guélorem Kangou. A Spartě to fungovalo skvěle. A nejen díky těmto dvěma.

S Dočkalovým příchodem se vrátil herní řád na hřiště i smysluplná a funkční hierarchie do kabiny, jejíž vnitřní život od léta 2017, kdy se spustil projekt takzvané internacionalizace, pod vedením Itala Andrey Stramaccioniho prostě nefungoval. Z tehdy příchozích nezbyl prakticky nikdo, dnes už je Sparta zase úplně jiná.

Na podzim nefungovala dokonale ani varianta se dvěma individuálně skvěle vybavenými fotbalisty, tedy Nicolae Stanciem a Guélorem Kangou. Až zimní výměna rumunské části skládanky za tu s Dočkalovým emblémem začíná dávat celé mozaice smysl.

Dočkalův návrat z Číny byl opakovaně zpochybňován. Jedni poukazovali na to, že Dočkal sám je velkým egoistou a zájem osobní povyšuje často nad zájmy týmu. Druzí se děsili toho, že za něj čínský Henan bude chtít zpět stejné peníze, jaké za něj Spartě v zimě 2017 vyplatil. A to 8,5 milionu eur. Nakonec za jeho návrat zaplatila Sparta, alespoň podle údajů z transfermarkt.de, jenom 1,3 milionu eur. Takže i po obchodní stránce se jí tento obchod vyplatil zlatě.

Fotbalové přenosy Televize Seznam

Sobota 16. 3. – 16:00: Real Madrid – Vigo

Sobota 30. 3. – 17:45: Juventus – Empoli

Sobota 6. 4. – 18:00: Bayern Mnichov – Dortmund

Neděle 14. 4. – 16:00: FC Liverpool – Chelsea

Co se týče Dočkalových osobnostních rysů, pozitivní vývoj naznačil už jeho návrat do reprezentace, kde ho na podzim kapitánská páska motivovala velmi pozitivním směrem a trenér Šilhavý i hráči si jej v nové roli velmi pochvalovali a jeho přístup a aktivitu oceňovali takříkajíc deseti hvězdičkami z deseti možných.

Dočkal absolvoval se Spartou zimní přípravu, byl s ní na zahraničním soustředění, jen nesměl hrát přípravné zápasy. Načež s koncem českého přestupního období klesla už jeho cena natolik, že ho Sparta mohla znovu angažovat. Ačkoli i uvnitř klubu samotného údajně nepanovala ohledně tohoto kroku úplná jednota. Ale dosavadní poznatky naznačují, že šlo o krok správným směrem.

S příchodem Dočkala zprvu vypadl ze sestavy svéráz Kanga, který tak dostal výchovnou lekci za zásadní nedodržování taktických pokynů. Nyní proti Plzni hráli Afričan z Gabonu s Dočkalem prvně v základní sestavě pospolu. A test proti jednomu z nejvážnějších soupeřů v lize vyšel na výtečnou.

V tom, že Sparta přehrávala Plzeň ve středu pole, hrála důležitou roli Dočkalova herní inteligence a schopnost přesouvat se z pravého křídla vždy v těch správných momentech do středu pole.

V tomto novém rozpoložení sil doslova rozkvetl Sáček a do skládačky tentokrát výtečně v ofenzivní, ale kupodivu i defenzivní práci zapadal i Kanga, který si až dosud obvykle hrával nějaký svůj vlastní individuální zápas, probíhající jaksi mimoděk uprostřed kolektivního sportu.

Všechno zlé je pro něco dobré. A skutečnost, že Sparta „zmastila“ podzim, kdy prakticky ztratila reálnou šanci ucházet se o titul a nejspíš i druhou ligovou příčku, zajišťující též kvalifikaci Ligy mistrů, byť v její nemistrovské větvi, umožnila Spartě cestu rozvoje pro její mladé talenty z Hřebíkovy strahovské líhně.

V některých zápasech už dostává příležitost 19letý stoper Dominik Plechatý, jednou z hvězd duelů z Plzní pak byl Adam Hložek, u kterého by vás opravdu nenapadlo, že 17. narozeniny oslaví teprve 25. července. Na svůj věk je po fotbalové stránce opravdu až pohádkově vyspělý, navíc dostatečně sebevědomý – a pro Spartu i celý český fotbal je opravdu nevídaným příslibem.

V sobotu překonal rekord Tomáše Pilíka a stal se nejmladším střelcem dosavadní historie tuzemské fotbalové soutěže. Pokud je u někoho v lize předpoklad, že by jednou mohl standardně hrávat na úrovni Champions League, pak jednoznačně u něj. Pokud se nezraní nebo nezešílí, samozřejmě.

Velkému sobotnímu sparťanskému festivalu tentokrát plzeňská strana víceméně jen přihlížela. Viktoria nezachytila tempo domácího týmu, ztrácela půdu pod nohama zejména ve středu pole. A přišel výbuch jako v Záhřebu, kde po prohře 0:3 Plzeňští v únoru ztratili svůj evropský pohárový „život“.

Trenér Pavel Vrba připustil, že se jeho tým dostává do obrovského problému, pokud inkasuje už v prvních 15 minutách. To se mu stalo v Edenu, Záhřebu i nyní na Letné. A jako by poté i pro tak zkušený celek zápas skončil. V Plzni tedy mají nad čím přemýšlet.

Jejich výhodou je fakt, že se nyní mohou plně koncentrovat na domácí soutěž a v ní už jen jediný duel s týmem z popředí tabulky, domácí mač s Baníkem.

Pražská „S“ čeká v půlce května derby, Sparta ještě figuruje v domácím poháru, Slavia navíc i v tom evropském.

Ještě jedna kapitolka sobotního duelu Sparty s Plzní si zaslouží pozornost, bohužel ta nejtemnější. Chování příznivců Viktorie Plzeň v jejich vyhrazeném sektoru překročilo všechny meze a po dlouhé doby bylo na stadionu zdejší fotbalové ligy opět nebezpečno. Podívejte se sami, co se stalo:

Na řadě stadionů volají fanoušci po legalizaci používání pyrotechnických efektů, a to pod heslem „Pyro není zločin“. Nyní mohou „poděkovat“ svým plzeňským kolegům, kteří v praxi prokázali, proč je „pyro“ nebezpečné. A to když se ocitne v rukou imbecilů, které napadne opakovaně házet zapálenou pyrotechniku do lidí, zde konkrétně do vedlejšího sektoru, kde na takřka vyprodaném utkání seděli takříkajíc normální diváci. A jedna žena odnesla tuto „kratochvíli“ popáleninami v obličeji.

Od chování svých příznivců se distancoval i plzeňský fotbalový klub.

S verdiktem a trestem jistě přispěchá i disciplinární komise. Nicméně poprvé od března 2014, kdy ještě na Bazalech létaly vzduchem sedačky při utkání Ostrava-Sparta a tehdejší ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek začal zřizovat meziresortní komise, které nic nevyřešily, se opět vrací problém fanouškovského násilí.

A s ním otázka registrace fanoušků, kamerových systémů schopných rozpoznávat tváře při vstupu na všech stadionech a dalších bezpečnostních prvků. Vedle projektu videorozhodčího by samozřejmě šlo o další významnou investici.

Nicméně: když mohla například Sparta platit měsíčně milionové výplaty osobám typu Semiha Kayi či Jonathana Biabianyho, když do Slavie plynou stamiliony z Číny a Plzeň vydělala přes 700 milionů v Lize mistrů, to by v tom byl čert, aby se zdejší ligová soutěž i v těchto otázkách nemohla posunout výrazně dopředu.

K tématu videorozhodčího se mimochodem vyjádřil i Jaroslav Tvrdík, šéf Slavie, v rozhovoru pro pořad Televize Seznam Jiná liga. Jeho další díl uvidíte v sobotu 16. března od 20:30. Bude se vzpomínat na stříbrné Euro 1996 v Anglii, a to i s Dušanem Uhrinem nebo Karlem Poborským.

Takhle vidí možnosti financování projektu VAR na všech stadionech šéf Slavie Jaroslav Tvrdík. (Video: Luděk Mádl, Seznam.cz)

Doporučujeme