Hlavní obsah

Spojené státy se postavily za Ujgury. Na čínské představitele uvalily sankce

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

9. 7. 2020 19:17

Spojené státy uvalily sankce na čtyři čínské představitele, kteří jsou podle nich odpovědní za utlačování Ujgurů a dalších muslimských menšin v provincii Sin-ťiang na severozápadě Číny.

Článek

S odvoláním na ministerstvo zahraničí a financí o tom dnes informovala agentura Reuters. Na sankčním seznamu je i předseda Komunistické strany Číny v provincii Sin-ťiang Čchen Čchüan-kuo.

„Spojené státy nebudou nečinně přihlížet, jak čínská komunistická strana porušuje lidská práva Ujgurů, etnických Kazachů a členů dalších menšinových skupin v Sin-ťiangu,“ uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Podle něj čelí menšiny v provincii ze strany čínských úřadů nuceným pracím, svévolnému masovému zatýkání, nucené kontrole porodnosti a pokusům vymazat jejich kulturu a muslimskou víru.

Sankce Spojené státy na čtveřici čínských představitelů a jeden úřad uvalily na základě zákona, který Sněmovna reprezentantů schválila na konci května. Osobám, jež se dostanou na sankční seznam, USA mimo jiné neumožní získat vízum nutné pro vstup do země. V případě, že mají sankcionované osoby či instituce v USA majetek, bude jim zmrazen.

Kromě šéfa komunistů v Sin-ťiangu Čchen Čchüan-kua, který je považován za architekta politiky namířené proti menšinám v Sin-ťiangu, je na sankčním seznamu také jeho zástupce Ču Chaj-lun. Sankce míří i na Úřad veřejné bezpečnosti v Sin-ťiangu a jeho současného a bývalého ředitele.

Vztahy mezi Washingtonem a Pekingem jsou dlouhodobě napjaté. Mimo obchodních sporů se v posledních měsících vyhrotily i kvůli pandemii covid-19. Prezident Donald Trump Čínu viní z toho, že na nebezpečí šíření koronaviru neupozornila včas, a umožnila tak rozšíření nákazy do světa. Spory aktuálně vyvolává také kontroverzní čínský bezpečnostní zákon pro Hongkong.

OSN odhaduje, že Peking zadržuje více než milion Ujgurů a dalších muslimů v táborech. Čína odmítá, že by s nimi špatně zacházela. O táborech hovoří jako o střediscích odborného vzdělávání, kam jsou lidé posíláni mimo jiné na politickou převýchovu v rámci boje proti extremistickým ideologiím.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované