Hlavní obsah

Pohotovost, stupeň 5. V Praze jsou rowdies i tifosi, porvali se v centru

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Vítejte v Praze na finále Evropské konferenční ligy. Vstupenky už nejsou.

Reklama

7. 6. 9:00
aktualizováno • 7. 6. 18:20

Praha se stává pro dnešek středem fotbalového světa. Může za to finále Evropské konferenční ligy mezi West Ham United a Fiorentinou, jehož začátek je naplánován na 21:00 do pražského Edenu.

Článek

Kvůli zápasu policie a organizátoři museli přijmout řadu opatření, která změní na pár hodin zaběhaný rytmus života v některých částech metropole: hlavně ve Vršovicích, na Letné a v Holešovicích, kde se odehraje samotný zápas a kde pořadatelé zřídili speciální fanzony pro fanoušky, kteří se nedostanou na stadion.

Rowdies i tifosi – přesněji tvrdá jádra fanouškovských táborů z Anglie a Itálie – jsou proslulí a obávaní po celém kontinentu. Nejvyšší stupeň pohotovosti se tak týká i Prahy.

+17

V centru Prahy se nejméně na dvou místech fanoušci obou týmů dostali do přímého střetu. V Rytířské ulici napadli Italové Angličany, výsledkem bylo několik zraněných a 16 zadržených policií.

Na Staroměstském náměstí pak použili někteří už podnapilí fanoušci dýmovnice.

Policie ve středu nasadila do ulic desítky uniformovaných příslušníků – včetně jezdců na koních. K místům střetů pak přijeli neuniformovaní policisté i zásahová jednotka.

Ve středu, v den zápasu jsou od letiště vypravovány vyhrazené autobusy pro příznivce obou klubů, které pojedou přímo do určených Fan Meeting Pointů: na Letenské pláni pro anglické, na Výstavišti pro italské.

„Pro cestu na stadion budou mít fanoušci Fiorentiny k dispozici speciální vlaky z Holešovic přímo do Edenu a pro příznivce West Hamu bude výrazně posílena linka metra A, po utkání navíc bude prodloužena jeho provozní doba až do 2:00 ráno,“ uvedl už dříve mluvčí fotbalové asociace Šedivý.

V okolí Edenu neprobíhají žádné jiné akce, na místě vznikne vnější bezpečnostní perimetr. Řidiči se musí připravit na uzavírku ulic Vladivostocká, U Slavie a U Vršovického hřbitova, a také na zákaz zastavení v několika dalších ulicích.

„Uvědomujeme si, že některým obyvatelům mohou přijatá opatření způsobit komplikace, a předem se za ně omlouváme. Všechny zainteresované strany se snažily, aby dopad na běžný život Pražanů byl co nejmenší,“ žádá o pochopení Šedivý.

Lístky nejsou – malá kapacita

Záměr vidět finálový zápas na vlastní oči je obrovský, sehnat lístky se aktivně či aspoň ve formě úmyslu pokusilo podle odhadu více než půl milionu zájemců. Jenže kapacita je neuspokojivá: pořadatel UEFA povolil v Edenu jen 18 tisíc míst (z oficiálního počtu 19 370). Například Stadion Ference Puskáse v Budapešti, který hostil finále Evropské ligy mezi AS Řím a FC Sevilla, pojmul 61 476 diváků. Tedy zhruba 3,5krát více než může do pražských Vršovic.

+14

V neoficiální distribuci, tedy na internetových tržištích, bylo možné ještě dva dny před zápasem najít poptávku po vstupenkách až za 80 tisíc korun (za jeden lístek), nebo naopak nabídku na VIP vstupenku za necelých 400 tisíc korun.

Oficiální rozdělení vstupenek probíhalo podle protokolu UEFA, nejvíce uspokojeni – i když v jejich očích málo - byli finalisté: anglický West Ham United a italská Fiorentina. „Dostali jsme jen 4890 vstupenek, to je nesmírně málo,“ stěžoval si na twitteru londýnský klub s poukazem, že by využil i desetkrát tolik.

Do volného prodeje pro českého fanouška šly tři tisíce vstupenek v cenové relaci 25 eur (587 korun), 45 eur (1056 Kč) a 85 eur (1995 Kč) a 125 eur (2934 kč), o které se losovalo.

Reklama

Doporučované