Hlavní obsah

Startovní výstřel před volbami. V Praze nejspíš padne vláda

Foto: Seznam Zprávy

Primátorka Krnáčová a její hnutí ANO řeší rozkol v pražské koalici.

Reklama

16. 5. 2018 12:18

Zástupci koaličních stran potvrzují, že budou z vedení města odvolány dvě radní za Trojkoalici.

Článek

Velmi blízko před komunálními volbami - pouhých pět měsíců - padne s největší pravděpodobností vládnoucí koalice v hlavním městě republiky.

Krize v koalici vypukla poté, co dva zástupci Trojkoalice zablokovali v zastupitelstvu hlasování o programu. Ten nebyl nakonec schválen kvůli debatě, zda se má bourat Libeňský most.

Video: Den, kdy začala krize v pražské koalici

Den, kdy začala krize na magistrátu.Video: ČTK, Seznam Zprávy

Tomu, že pražská koalice ve složení ANO, ČSSD a Trojkoalice je blízko svému konci, nasvědčují informace Seznamu, že už ve čtvrtek mají zastupitelé hlasovat o odvolání radních Petry Kolínské a Jany Plamínkové.

Obě zastupují v radě Trojkoalici. Její poslední zástupce Jan Wolf má v radě města zůstat.

Seznamu tento scénář potvrdili politici dvou koaličních stran, zástupce hnutí ANO to nepopřel.

„Jdou informace, že má dojít ke změně v koalici. Myslíme si, že pět měsíců před volbami k tomu není důvod,“ uvedl Wolf.

„Tlak na můj odchod není nic nového,“ prohlásila Kolínská.

„Mohu potvrdit, že tlak opozice na obě členky rady je enormní,“ řekl předseda zastupitelského klubu ČSSD Lukáš Kaucký, i když odvolání Kolínské a Plamínkové zatím označuje za spekulace. Podle Wolfa se totiž zástupci Trojkoalice snaží ještě jejich odvolání zvrátit.

Babiš dal změnám zelenou

Ve čtvrtek odpoledne se podle informací Seznamu kvůli tomu bude konat několik jednání. Během nich se definitivně rozhodne, zda Kolínská a Plamínková v radě skončí.

Jedno z těchto jednání má naplánované i hnutí ANO. To se zastupitelé sejdou s primátorkou Adrianou Krnáčovou. Šéf hnutí ANO a premiér v demisi Andrej Babiš zmíněnou změnu v koalici podporuje.

„Máme naplánované setkání s paní primátorkou na dnešní odpoledne. Do té doby k tomu nemohu nic říct,“ komentoval předseda zastupitelů ANO Michal Hašek možné odvolání dvou radních.

Kolínské zástupci ANO například vyčítají to, že podle nich blokuje předkládané změny územního plánu, které mají podle hnutí umožnit stavbu tramvajových tratí nebo Pražského okruhu.

Náměstkyně primátorky Petra Kolínská říká, že při projednávání změn územního plánu klade developerům nepříjemné otázky. A když podle ní nedostane uspokojivou odpověď, není prý možné změnu schválit.

„Ve sporu s ANO nejde o dopravní stavby, ale o vztah k developerským společnostem. ANO jim chce vyjít maximálně vstříc. Zajímá je rychlost, ne kvalita řešení a prospěšnost pro obyvatele města,“ tvrdí Kolínská.

Reklama

Doporučované