Hlavní obsah

Startuje očkování. Exministři se dohadují, kdo podcenil přípravu strategie

Foto: DAN MATERNA / MAFRA / Profimedia, Profimedia.cz

„Dopracovat se to mělo po mém odchodu,“ říká Adam Vojtěch. „Neměl jsem na to čas,“ kontruje Roman Prymula.

Reklama

27. 12. 2020 5:30

Česko zaspalo s očkovací strategií, kritizuje opozice resort zdravotnictví. Exministr Adam Vojtěch (ANO) to však popírá a exministr Roman Prymula přiznává, že na to neměl prakticky čas.

Článek

Od neděle se v Česku rozjíždí očkování zdravotníků a občanů spadajících do rizikových skupin, a to zatím pouze symbolickou dávkou vakcín od společnosti Pfizer. Následující týdny do Česka přijdou desítky tisíc dalších dávek.

Problém je však s připraveností. Už na začátku prosince náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý přiznal, že resort strategii očkování velmi podcenil.

„Koncept strategie vakcinace byl z hlediska načasování významně podceněn, ale nikoli tímto panem ministrem, ale už těmi minulými, protože v minulosti zavčas nedělali to, co vy odůvodněně kritizujete,“ reagoval Černý na výtky sněmovní komise hodnocení účinnosti vládních opatření.

Od začátku šíření nemoci covid-19 stál v čele resortu exministr Adam Vojtěch. Ten však popírá, že by za svého angažmá nepřipravil zemi na očkování, protože za jeho angažmá vznikla původní očkovací strategie o 16 stranách.

Prymula: Neměl jsem na to prakticky čas

„Rezignoval jsem 21. září a ještě předtím byl základ strategie zpracován, úkolem po mém odchodu bylo dokument dopracovat do finální podoby,“ napsal Seznam Zprávám exministr Vojtěch.

Po Vojtěchovi do úřadu nastoupil Roman Prymula, který ale přiznal, že se strategii nevěnoval.

„Já jsem na to neměl prakticky čas, protože mým hlavním úkolem bylo zastavit obrovský nárůst počtu nakažených a během toho měsíce, kdy jsem resort řídil, tak jsem se k té strategii nedostal,“ řekl Seznam Zprávám Roman Prymula.

O dokumentu, který jeho předchůdce připravil, ale věděl.

„Byl to strohý dokument, ale k němu jsem se během své krátké anabáze blíže nedostal. Byl jsem pouze u jednoho jednání s Evropskou komisí, kde se hovořilo, co je potřeba nakoupit,“ doplnil Prymula.

Na konci října ale v čele resortu skončil kvůli utajené noční schůzce na pražském Vyšehradě a jeho post získal na začátku listopadu bývalý náměstek brněnské nemocnice Jan Blatný.

Blatného kromě zkrocení počtu nakažených čekal hlavní úkol: dopracovat očkovací strategii. K tomu se ale dostal až měsíc po svém příchodu do resortu.

„Někdy koncem listopadu mě kontaktoval pan ministr Blatný a jeho spolupracovníci, jestli bych nepomohl s koordinací logistiky očkování proti covidu-19. A od 8. prosince, tedy od minulého úterý, jsem se stal oficiálně koordinátorem,“ řekl Seznam Zprávám Blahuta, bývalý šéf lékového úřadu.

Hotová strategie před Štědrým dnem

Blahuta tak měl na starosti dopracovat zatím jen několikastránkový dokument, který po sobě nechal Adam Vojtěch.

Podle opozice v něm chybí upřesnění mnoha věcí. Například konkrétní termíny, nebo se nepočítá s budováním vakcinačních center a také podrobné popsání jednotlivých fází očkování.

Jak ale Seznam Zprávy již upozornily, dokument nakonec Blahuta se svým týmem dopracoval až 22. prosince a kraje a nemocnice s ním seznámil až den před Štědrým dnem.

„Práce je více než dost, musíme hlavně činit opatření pro příchod dalších vakcín do Česka a především musíme včas naočkovat nejvíce rizikové skupiny, což jsou zdravotníci a senioři,“ uvedl Blahuta.

Podle Romana Chlíbka, šéfa skupiny epidemiologů při ministerstvu, je ale potřeba připravit daleko více věcí.

„Musí se hlavně vyřešit, jak to bude probíhat ve třetí fázi u praktických lékařů, kdo jim to tam bude vozit. Také musíme připravit dodávky jehel, rozpustidla, fyziologické roztoky. Takže se rychle musí udělat metodika, aby všichni věděli, jak to bude fungovat,“ řekl Seznam Zprávám Roman Chlíbek.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované