Hlavní obsah

Lidé musejí vracet domy i pozemky, které si koupili. Restituce má vždycky přednost, slyší od státu

Záhady Josefa Klímy ze 14. 11. 2019: Legálně si koupili nemovitosti a legálně o ně přišli. Úředníci, kteří by je měli odškodnit, jsou odměňováni za to, že jim nic nedají. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

19. 11. 2019 8:00

Na napravování křivd komunistického režimu doplácejí nevinní lidé a stát dělá vše pro to, aby je nemusel odškodnit.

Článek

Odvysílali jsme už tři příběhy lidí, kteří bez vlastního zavinění přišli o nemovitosti. Doplatili na to, že se stát rozhodl napravovat křivdy komunismu z cizího majetku. Zdálo se, že jde jen o výjimku. Jenže další případy ukazují, že jde o systémovou chybu.

Bratři Černočtí přišli o hospodářský dvůr, který před deseti lety řádně koupili. Stát totiž udělal chybu a v 90 letech privatizoval dvůr, který měl jít do restituce. Po třiceti letech přišli restituenti a Černockým koupený majetek vzali. Podle zákona má totiž restituce absolutní přednost a žádný z převodů za celých 30 let neplatí.

Černočtí tak mají vymáhat škodu po firmě, která jim dvůr privatizovala a prodala Černockým. Jenže ta už je v likvidaci a není po kom se náhrady domáhat.

Jejich příběh si můžete připomenout tu:

Tomáš Moláček doplatil na restituci rodiny Colloredo-Mansfeldů a deset let se u soudů marně snaží dokázat, že restituent nesplnil všechny podmínky k náhradě majetku.

Přestože Moláčkovi se snažili dělat práci za stát, všechny soudy odmítly věcné námitky s tím, že Moláčkovi nejsou účastníky restitučního řízení.

Podrobnosti k tomuto příběhu najdete zde:

Petr Habersberger privatizoval státní statek a hospodařil na pronajatých pozemcích v okolí. Měl dokonce kulaté razítko, že restituce nepřipadá v úvahu. Ani to nebylo nic platné.

Magistrát hlavního města Prahy potvrdil občanství původní majitelce pozemků, přestože takové potvrzení vydat nemohl. I chybné rozhodnutí je ale platné. A tak Petr Habersberger jen čeká, kdy jeho farma zkrachuje, protože nemá pozemky, na kterých by mohla hospodařit.

Story Petra Habersbergera najdete na odkaze níže:

Restituce se táhnou už téměř třicet let a stále nejsou všechny dořešeny. Za tu dobu už mnohé nemovitosti několikrát změnily majitele a pozemek musí vydat vždy až současný vlastník.

Ve všech případech udělal stát chybu.

Nicméně fungování odpovědných ministerstev je nastaveno tak, aby stát pokud možno nikomu nemusel nic platit.

Jakmile vás stát poškodí a budete po něm chtít škodu nahradit, bude proti vám použito všechno. Najatými profesionály, kteří za vaše daně bojují proti vám a za svoje prémie. Sami máte jen malou šanci. Problém se navíc netýká jen restitucí a spadnout do něj může úplně každý.

Jak se škodám způsobeným státem bránit? Co zbývá občanům, kteří se dostali do tohoto soukolí? Podívejte se na celou reportáž, která je součástí pořadu Záhady Josefa Klímy.

Záhady Josefa Klímy můžete v premiéře sledovat na Televizi Seznam každý čtvrtek od 21:00.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

A můžete nás sledovat také na Facebooku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované