Hlavní obsah

Nejvyšší soud: Stát se zatím omlouvat za Zemana nemusí

Foto: Facebook Miloše Zemana

Prezident Miloš Zeman.

Reklama

1. 9. 2020 21:53

Nejvyšší soud vyhověl Ministerstvu financí v kauze týkající se výroku prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky.

Článek

Stát se zatím nemusí omlouvat Terezii Kaslové, vnučce po novináři Ferdinandu Peroutkovi.

Rozhodl o tom Nejvyšší soud, jak pro Seznam Zprávy potvrdil Kaslové obhájce František Vyskočil.

„Argumentace je stejná jako v roce 2016: že by dovolateli (Ministerstvu financí) hrozila závažná újma,“ uvedl Vyskočil.

O tom, aby se stát nemusel za slova prezidenta Miloše Zemana v této kauze omlouvat, žádalo právě Ministerstvo financí. Udělalo to poté, co Městský soud v Praze pravomocně rozhodl, že Zeman nemluvil o Peroutkovi pravdu.

Konkrétně v této kauze jde o Zemanův výrok z ledna 2015, kdy na konferenci k výročí konce holokaustu tvrdil, že Peroutka napsal v časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“.

Jenže odvolací soud řekl, že tento článek dědeček Kaslové nenapsal.

„Chápu, že omluvu jednou vyslovenou nelze vzít nazpátek, kdyby soud rozhodl ve prospěch Ministerstva financí. Ale jak může omluvou, která nic nestojí a pouze napravuje vyslovenou lež, vzniknout závažná újma? To je pro mne opravdu nepochopitelné. Co k tomu dodat,“ prohlásil Vyskočil.

Pravomocný rozsudek v kauze dotýkající se novináře Ferdinanda Peroutky má patnáct stran.

Soudce Tomáš Novosad v něm popisuje, že by bylo nespravedlivé, kdyby se musel stát omluvit jen za nesprávně uvedený název článku.

Podle soudce by stačilo, kdyby se podařilo prokázat, že se Peroutka v nějakém článku s jiným titulkem pochvalně vyjádřil o Hitlerovi jako o gentlemanovi. Jenže ani to se státu nepodařilo u soudu prokázat.

„Proto je nutno uzavřít, že tímto výrokem prezidenta bylo neoprávněně zasaženo do osobnostních práv Ferdinanda Peroutky,“ uvedl Novosad v rozsudku, který mají Seznam Zprávy k dispozici.

Kaslová se svým obhájcem požaduje omluvu i za další dva výroky, které Zeman pronesl v lednu 2015 na konferenci k výročí konce holokaustu. Jenže podle Novosada v těchto případech nebylo do práv Peroutky zasaženo. A stát se za ně tedy omlouvat nemusí.

Vyskočil dříve také podal návrh na exekuci, protože stát pravomocný rozsudek nerespektoval.

V takovém případě mohl exekutor státu postupně ukládat pokuty. Každá může být až do výše 100 tisíc korun. Jenže po tomto rozhodnutí Nejvyšší soudu bude toto řízení pozastaveno.

Reklama

Doporučované