Hlavní obsah

Stíhání Čechů v případu ubitého afghánského vojáka bylo zastaveno

Podívejte se na rozhovory s mladíky, jež islamisté připravovali na teroristické útoky. (Video: Milan Šíma, Seznam Zprávy)

 

Reklama

29. 11. 2019 7:26

Státní zástupce zastavil stíhání čtyř důstojníků Generálního štábu Armády ČR kvůli neoznámení trestného činu v souvislosti se smrtí afghánského vojáka Vahidulláha Chána. Informaci potvrdil Radiožurnálu advokát vojáků Radek Ondruš.

Článek

Na konci října loňského roku spáchal Afghánec Vahidulláh Chán u vojenské základny Šindánd teroristický útok. Zastřelil při něm českého psovoda Tomáše Procházku a další dva vojáky zranil. Krátce po útoku byl Chán vyslýchán nejdřív českými vojáky, poté americkými. Po výsleších zemřel.

„Věc se vrátila zpátky vojenské policii ve fázi prověřování, tedy na úplný začátek. Státní zástupce vytkl vojenské policii, že věc byla předčasná, nepřezkoumatelná a rozhodnutí nebylo odůvodněno, bylo kusé, nekonkrétní a bez podkladů,“ uvedl pro Radiožurnál advokát vojáků Radek Ondruš.

Čtyři čeští vojáci byli obviněni z toho, že policii neoznámili podezření, že Chán zemřel cizím zaviněním. Údajné se také snažili zamést stopy.

Vyšetřování události se ujala americká vojenská policie CID. Podle fotek těla mrtvého, které pořídili příbuzní, smrt přišla zřejmě následkem mučení. CID druhý den po Chánově smrti provedla forenzní průzkum místnosti a našla krev na zdech, nábytku i stropě místnosti. Vyšetřování se účastní i česká vojenská policie.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované