Hlavní obsah

Stoletá voda v Sydney. Vylila se přehrada s pitnou vodou

Foto: Profimedia.cz

Zaplavený park na předměstí Sydney.

Reklama

21. 3. 8:48

Neustávající přívalové deště vyhnaly z domovů část obyvatel největšího australského města Sydney.

Článek

Bleskové záplavy, prudký vichr a nadměrné srážky na východním pobřeží Austrálie způsobily dalekosáhlé škody, informovala agentura Reuters. Varování před „na životě ohrožujícími“ povodněmi a výzvu k evakuaci obdrželo okolo 13 oblastí Nového Jižního Walesu, který je s osmi miliony obyvatel nejlidnatějším australským státem. Lidé byli vyzváni, aby „okamžitě opustili své domovy“.

K rozkazu opustit domovy došlo poté, co se vylila přehrada Warragamba, která zajišťuje pro obyvatele Sydney pitnou vodu. To následně způsobilo zvednutí hladin řek Nepean a Hawkesbury, které metropoli obklopují.

Podle premiérky tamní regionální vlády Gladys Berejiklianové je počasí horší, než se čekalo; obzvlášť pro nízko položené oblasti na severozápadě Sydney. Povodně označila za „stoletou vodu“. Výzva k evakuaci podle ní nejspíš čeká ještě dalších 4000 lidí. Berejiklianová dříve varovala, že vydatný déšť nad oblastí potrvá až do konce příštího týdne.

„Rozsáhlé škody nepůsobí jenom déšť, ale i silný vítr,“ sdělil stanici ABC meteorolog Jonathan How. Prudký déšť bude Sydney i zbytek státu bičovat i v neděli, dodal meteorolog, podle kterého v některých oblastech naprší až 200 milimetrů srážek.

Australské záchranné složky za noc ze soboty na dnešek přijaly okolo 600 telefonátů s žádostí o pomoc, přes 60 z volajících potřebovalo zachránit ze zaplavených domů. Od čtvrtka, kdy se nad východem Austrálie spustil déšť, přijaly už okolo 6000 hovorů. Lidé jsou proto varováni, aby zůstali doma.

Rychle se ženoucí voda na záběrech televizních stanic a ze sociálních sítí zaplavila domy, silnice, vyvracela stromy a ničila dopravní infrastrukturu. Záchranáři odhadují, že poškozeny budou až stovky obydlí. Kvůli počasí dnes část škol zrušila výuku, zavřeny jsou některé silnice a také se zpomalí dodávky vakcíny proti covidu-19 do Sydney, což naruší vládní plán v následujících týdnech naočkovat bezmála šest milionů lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované