Hlavní obsah

Stovky migrantů míří do Řecka, Turecko otevírá hranici

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

28. 2. 2020 8:48

Několik stovek migrantů se na severozápadě Turecka vydalo na pochod k řecké hranici. S odvoláním na turecká média o tom informovaly agentury Reuters a AFP. Ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na vysoce postaveného tureckého činitele uvedla, že Ankara už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy.

Článek

Turecká agentura Demirören uvedla, že v turecké provincii Edirne se daly kolem půlnoci do pohybu asi tři stovky lidí včetně žen a dětí. Vydali se podle ní k hranici. Provincie Edirne hraničí s Řeckem, ale i s Bulharskem. Podle agentury Demirören jsou ve skupině Syřané, Íránci a Iráčané.

Agentura Reuters upozornila, že zatím nebyla schopna pravdivost informace na místě ověřit. Podle agentury AFP v pátek ráno turecká státní televize TRT a soukromý kanál NTV ukazovaly záběry několika skupin s desítkami lidí, kteří jsou podle nich migranti putující k hranicím.

Ve čtvrtek turecká média informovala, že Ankara už nehodlá bránit migrantům, kteří se chtějí dostat do Evropské unie. Podle listu Sabah toto rozhodnutí přijala na mimořádném zasedání bezpečnostní rada státu, které předsedal prezident Recep Tayyip Erdogan.

Rada se sešla krátce poté, co při náletech v severosyrské provincii Idlib zahynulo asi 36 tureckých vojáků. Podle Ankary má letecké údery na svědomí syrský režim prezidenta Bašára Asada. Do Idlibu poslalo Turecko v posledních týdnech desítky svých vojáků, aby podpořilo syrské rebely proti syrsko-ruské ofenzivě. Jen v únoru při bojích zemřelo podle Organizace spojených národů nejméně 134 civilistů včetně 44 dětí. Zničeny byly nemocnice i školy.

Agentura AFP upozornila, že oficiálně zatím žádný turecký činitel nepotvrdil, že se Ankara skutečně rozhodla „otevřít brány“ migraci do Evropy. Ve čtvrtek večer nicméně mluvčí vládní strany AKP uvedl, že Turecko již není schopno zadržovat migranty, kteří chtějí odejít do Evropy. Zdůraznil zároveň, že turecká migrační politika se „nezměnila“.

„Unést břemeno přijímání migrantů je pro jedinou zemi příliš těžké,“ řekl nejmenovaný úředník podle izraelského listu The Jerusalem Post.

Turecko v minulosti už několikrát hrozilo, že přestane bránit v pohybu migrantům, kteří se zdržují na jeho území. Podle agentury AFP používalo tyto hrozby jako nátlakový prostředek na země Evropské unie, které mají v živé paměti migrační krizi z roku 2015.

V Turecku nyní pobývají asi čtyři miliony migrantů, většinou Syřanů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované