Hlavní obsah

Středočeské kláštery nabídnou i přes zimu prohlídky a výstavy

Foto: Seznam Zprávy

„Ilustrační foto.“

Reklama

9. 11. 2021 11:40

Kláštery ve středních Čechách nabídnou i přes zimu komentované prohlídky a výstavy a plánují speciální akce.

Článek

Navštívit bude možné například Sázavský klášter v Sázavě, klášter svatého Františka z Assisi ve Voticích nebo Svatou Horu v Příbrami, informovala dnes ČTK Linda Dlouhá ze Středočeské centrály cestovního ruchu.

„Návštěva kláštera rozhodně není nudnou záležitostí a obzvlášť to platí v době, kdy kláštery ožívají a stávají se centry kulturního dění. O akce bývá velký zájem – v Sázavském klášteře například v listopadu pořádají speciální prohlídky po stopách hry Kingdom Come: Deliverance. Nové termíny byly dodatečně vypsány pro velký zájem a všechny už jsou opět obsazené,“ uvedla projektová manažerka turistické centrály Karolína Kratochvílová.

Poutní areál svatého Prokopa v Sázavském klášteře má po rekonstrukci otevřeno celoročně. Návštěvníci mohou i v zimě absolvovat prohlídkový okruh Český patron svatý Prokop, zahrnující prohlídku kaple svaté Barbory a galerie svatého Prokopa, obnovených varhan i nově pojaté krypty s ostatky svatého Prokopa. Kromě toho se v klášteře pořádají speciální akce, například program pro celou rodinu Vstupujeme do adventu chystaný na sobotu 27. listopadu nebo pásmo Rorate Coeli s Karlem IV. a svatým Bernardem z Clairvaux, jež se uskuteční v komorní opatské kapli o den později. Dlouhodobě nabízený okruh Svatoprokopská Sázava bude zpřístupněn opět od dubna příštího roku.

Klášter svatého Františka z Assisi ve Voticích nabízí komentované prohlídky, během nichž se návštěvníci seznámí s historií kláštera a životem františkánů. Kromě toho jsou v areálu expozice Vlastivědného muzea Voticka, galerie regionálních umělců a zrestaurované věžní hodiny. Vyhledávaná je i stálá expozice kočárků a panenek, obsahující i řadu unikátů, například gumové panenky vyrobené továrnou Baťa. Návštěvníci si nyní mohou prohlédnout sezonní výstavy Postcards from Home a Afghánské výšivky a český patchwork, na prosinec se chystá výstava betlémů.

Na Svaté Hoře jsou pro zájemce připraveny komentované prohlídky. Návštěvníci se mohou podívat například do sklepení Svatohorského muzea, hodinové věže, klenotnice nebo si mohou prohlédnout vystavené olejomalby. V zimním období je potřeba prohlídky předem domluvit.

Reklama

Doporučované