Hlavní obsah

Studenti získají cenu vévody z Edinburghu za svůj rozvoj

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

15. 12. 2020 21:07

Prestižní ocenění vévody z Edinburghu (DofE) získá ve středu zhruba 650 studentů, kteří se zdokonalili ve sportu a talentu, věnovali se dobrovolnictví a podnikli dobrodružnou výpravu.

Článek

Ocenění je odměnou za absolvování programu s názvem Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE), kterým britská královská rodina podporuje vytrvalost a cílevědomost mladých lidí do 24 let. Kvůli současné epidemické situaci se bude ceremoniál poprvé konat online. ČTK to dnes sdělila mediální zástupkyně programu v ČR Nikola Slováková.

Program Mezinárodní cena vévody z Edinburghu funguje od roku 1956 a aktuálně je možné se ho zúčastnit ve zhruba 130 státech. Mladým lidem pomáhá k rozvoji osobnosti a získání zážitků, které pro ně mohou být užitečné v budoucím osobním i pracovním životě. Pro zaměstnavatele v zahraničí bývá certifikát o absolvování programu signálem, že jde o kvalitního uchazeče.

„I přes to, že tento rok byl pro všechny velmi náročný, naši účastníci se nevzdali a postavili se krizové situaci čelem. Díky online aplikaci si mohli všechny pokroky zaznamenávat do mobilu a plnit tak program i během lockdownu,“ uvedl výkonný ředitel programu v ČR Tomáš Vokáč. Studenti podle něj například na jaře intenzivně šili roušky a rozdávali je potřebným. Na podzim pak zase hlídali děti zdravotníkům nebo venčili psy. Kromě toho se věnovali i obvyklejším úkolům, jako je uklízení odpadků, učení se nových jazyků, malování nebo třeba zakládání neziskových organizací.

Absolventům programu poblahopřejí syn britské královny a patron programu princ Edward, britský velvyslanec Nick Archer nebo ministr školství Robert Plaga, uvedla Slováková. Online ceremonii bude možné sledovat na webu DofE, Facebooku a také na kanálu YouTube, kde bude akce vysílána v angličtině.

Mezi oceněnými bude například Kvido Klawe ze Střední průmyslové školy stavební v Ostravě, který vybudoval stezku pro cyklisty. Podle svého vedoucího projektu věnoval mnohonásobně víc času, než je třeba ke splnění programu. Cenu získá také Tereza Stiborská, která byla v době pandemie covidu-19 vybrána jako jedna ze čtyř mladých lidí z celého světa, aby sdílela svůj příběh převzetím Instagramu královské rodiny.

V Česku program DofE funguje 25 let a v současnosti ho poskytuje kolem 240 institucí, jako jsou školy, mládežnická centra, neziskové organizace a dětské domovy. Mladí lidé se do něj mohou zapojit i online. Program nabízí zájemcům tři úrovně. Liší se podle délky trvání a obtížnosti. Zatímco bronzová úroveň trvá šest měsíců, stříbrná rok a zlatá 18 měsíců. Ve všech aktivitách si studenti zvolí vlastní cíl, na jeho naplňování potom dohlíží vedoucí DofE v centrech programu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované