Článek
Prostor dá především umělcům z Česka. ČTK to dnes řekl ředitel přehlídky Igor Františák. Festival se uskuteční od 3. do 28. září.
„Letos jsme se rozhodli plně podpořit české umělce a soubory, jako jsou Collegium 1704, Collegium Marianum, Český filharmonický sbor Brno, Pavel Haas Quartet, Bennewitzovo a Zemlinského kvarteto, pěvkyně Simona Šaturová, Martina Janková, Hana Blažíková a Markéta Cukrová či instrumentalisté Mahan Esfahani, Jiří Vodička a Jan Ostrý,“ řekl. Program bude rámovat 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. „Nenabídneme pouze koncerty klasické hudby, ale také alternativní projekty, promítání filmů či besedy s umělci,“ řekl Františák.
Program podle něj ovlivnila hlavně současná situace a opatření související s epidemií nového koronaviru. „Původní mezinárodní rozměr našeho festivalu jsem musel díky krizovým opatřením již v průběhu dubna zcela přehodnotit a postavit novou koncepci dramaturgie v podobě ryze české verze. Jsem přesvědčen, že festivalové koncerty budou patřit k těm nejlepším, které v letošním roce bude možné v České republice vyslechnout,“ řekl.
Festival bude tradičně zahájen v ostravské Katedrále Božského Spasitele oratoriem Kristus na hoře Olivetské Ludwiga van Beethovena. Strhující duchovní příběh rozezní 3. září přední čeští pěvci Kateřina Kněžíková, Richard Samek a Martin Gurbaľ spolu s Českým filharmonickým sborem Brno za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou dirigenta Petra Popelky.
I závěrečný koncert bude věnován Beethovenovi. Zazní jeho nejslavnější mše Missou solemnis. Vystoupí pěvci Simona Šaturová, Markéta Cukrová, Jaroslav Březina a František Zahradníček s Českým filharmonickým sborem Brno a PKF - Prague Philharmonia pod taktovkou Václava Lukse.