Hlavní obsah

Švédský stůl pro kůrovce vysadili naši předci. Teď se řeší, jak nezopakovat chybu

Kůrovec je skoro všude. A kde není, tam schnou borovice. (Video: Sabina Slonková)

 

Reklama

28. 7. 2019 7:56

V Česku by se dnes dařilo teplo a suchomilným stromům. Přežijí ale místní tuhé mrazy?

Článek

Šedesát let trvá testovací období pro to, jaké stromy by mohly být vhodné pro měnící se české klima. „Tolik času ale lesníci k dispozici nemají. Musejí zalesnit holiny, které vznikají po kůrovcové kalamitě,“ říká reportérka Michaela Rambousková, jež se suchu, kůrovci a stavu českých lesů dlouhodobě věnuje.

Část expertů by byla pro to, aby se zkusily stromy, které tradičně rostou například v Portugalsku nebo Řecku. Jejich odpůrci poukazují na to, že bychom si zadělali na stejný problém jako dnes. A to kůrovcem zničené smrkové porosty na Vysočině, nebo borovicové usychající lesy v jiných lokalitách.

„Ten švédský stůl pro kůrovce na Vysočině vlastně zajistili naši předkové před sto lety, kdy se narychlo řešilo, čím nahradit lesy zničené bekyní mniškou. A volba padla na smrkovou monokulturu. Podobně jinde se vysazovaly nepůvodní borovice třeba z Francie, které očividně současné výkyvy nezvládají,“ popisuje Rambousková.

Řeší politici kůrovcovou kalamitu včas? A daří se jim aspoň částečně katastrofu mírnit? A proč nejsou schopni sehnat více lidí, kteří by proti kůrovci bojovali? Poslechněte si celý rozhovor Michaely Rambouskové s novinářkou Sabinou Slonkovou v úvodním videu.

Interview je součástí pořadu Reportéři Seznamu, který můžete v premiéře sledovat každé pondělí od 20:30 na TV Seznam. Anebo si jej můžete pustit ze záznamu níže.

Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod ZDE.

A sledujte nás také na Facebooku.

Reportéři Seznamu z 15. 7. 2019: Lesní katastrofa. Koupím byt na jedničce, zn.: Levně. A smrt na vyžádání. (Video: Lukáš Sál)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované