Hlavní obsah

Tak se zbavují odpadu z nemocnic: Moře vyvalilo na pláž i injekční stříkačky

Svět bez obalu z 10. 11. 2019: Moře vyplavilo na pláž obrovské množství nebezpečného nemocničního odpadu. (Video: Milan Šíma, RFE/RL)

 

Reklama

19. 11. 2019 5:00

Manželka pákistánské kriketové legendy Mohammada Wasima natočila na jedné z pláží v Pákistánu video, na kterém je vidět obrovské množství nebezpečného zdravotnického odpadu.

Článek

„Takže… Já jsem teď uprostřed pláže a bojím se pohnout. Je tady toho šíleně. Šlápla jsem už tak na 40 injekčních stříkaček, počítala jsem to,“ komentuje své záběry Shaniera Thompsonová.

Její záběry vyvolaly obrovský zájem, sdílelo je značné množství lidí. A nejspíše právě díky prominentní kameramance slíbila místní a následně i pákistánská vláda, že nechá celou oblast vyčistit.

„Nemocniční odpad je velmi nebezpečný. Jsou v něm stříkačky, tampony od krve – z čehož všeho hrozí infekce a nemoci. Kvůli tomu existují velmi přesné metody, jak by se něco takového mělo zlikvidovat a spálit,“ posteskl si Zafar Iqbal z Institutu pro environmentální studia.

Kanalizace, odpadní vody a plasty se v Pákistánu také často odvádějí do oceánu. Světový fond přírody uvádí, že odpad z plastů pak zaplavuje i místní pláže. Ochránci přírody říkají, že je zřejmé, že Pákistán potřebuje mnohem zodpovědnější systém, jak likvidovat odpad.

Podrobnosti v úvodní reportáži. Video je součástí pořadu Svět bez obalu, jehož archiv najdete tu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované