Hlavní obsah

Video: Tanky a helikoptéry mezi medúzami. V Jordánsku mají podmořské vojenské muzeum

26. 7. 2019

V Jordánsku funguje pod hladinou vojenské muzeum. (Video: Zdroj: AFP)

Jordánsko otevřením podmořského muzea doufá, že přiměje turistické potápěče tolik nenavštěvovat korálové útesy.

Článek

Tanky, bojová helikoptéra, vůz vojenské záchranné služby, protiletadlová děla nebo armádní jeřáb. A to všechno pod vodou. Jordánsko otevřelo podmořské vojenské muzeum na dně Rudého moře. Přesun armádní techniky pod hladinu zabral sedm dní. Nová expozice je k vidění poblíž oblíbeného turistického letoviska Akaba, napsala agentura AFP.

Celý projekt nabízí „nový a unikátní muzejní zážitek, kde se snoubí sportovní, přírodní a výstavní aspekty“. Informovala o tom jordánská vládní agentura Petra.

Pod hladinu organizátoři spustili celkem devatenáct kusů armádní techniky. Vojenský arzenál se potopil do hloubky dvaceti osmi metrů.

Jordánsko není jediná země, která v regionu nabízí turistům podmořské zážitky. Bahrajn se rovněž veze na vlně moderního podmořského turismu a poblíž ostrovního komplexu Diyar Al-Muharraq spustil pod hladinu Boeing 747. Turecko zase láká na severozápadní pobřeží země, kde je úmyslně potopený Airbus. Letadlo, které se vyskytuje pod hladinou poblíž poloostrovu Gallipoli, má sloužit jako podmořský orientační bod.

Jordánsko otevřením podmořského muzea doufá, že přiměje turistické potápěče tolik nenavštěvovat korálové útesy, které už začínají být vlivem mnoha aspektů poškozené a potřebují čas na přirozenou obnovu, a přemístí jejich pozornost na zmíněné muzeum.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Zákaz tzv. pivních kol v Praze se zdrží kvůli námitce

  V širším centru Prahy zatím nezačne platit zákaz takzvaných pivních kol, tedy vozítek servírujících alkohol skupinám turistů. Vedení metropole je chtělo zakázat od srpna, proti opatření však podala na ministerstvo dopravy námitku firma, která provozuje pivovar dodávající kolům pivo. Ministerstvo nyní musí námitku vypořádat a není jasné, jak dlouho to potrvá, protože není stanovena lhůta.

 • Tyrolsko postihla bouřka, sesuv půdy uvěznil 80 lidí

  Osm desítek lidí muselo noc na dnešek nuceně strávit na horské chatě v rakouské spolkové zemi Tyrolsko poté, co sesuv půdy zasypal přístupovou cestu v údolí. Svah se v místě utrhl ve čtvrtek večer, kdy sice střední Evropa zažívala rekordní vedra, ale některé části Tyrolska trápily lijáky s krupobitím.

  Sesuv půdy postihl dolinu Kaunertal v Ötztalských Alpách, postižena byla oblast v šířce až 400 metrů. Na některých místech výška závalu dosáhla čtyři metry. Policie dnes podle agentury APA uvedla, že pod závalem nikdo nezůstal.

 • Austrálie založí zvláštní úřad pro kontrolu technologických obrů

  Australská vláda hodlá zpřísnit regulaci technologických společností Facebook a Google. Založí úřad, jehož úkolem bude na tyto firmy dohlížet a definovat škody, které velké digitální platformy přinášejí podnikům, spotřebitelům a médiím. Podle dnešního sdělení australské vlády to bude první úřad svého druhu na světě. „Tyto společnosti patří k nejmocnějším a nejhodnotnějším na světě,“ řekl ministr financí Josh Frydenberg. „Je třeba, aby jejich aktivity byly transparentnější a aby za ně odpovídaly,“ dodal ministr.