Hlavní obsah

Teenager z Velké Británie byl odsouzen na dva roky vězení za tři roky starý kybernetický útok

Osmnáctiletý pirát Kane Gamble jde na dva roky za mříže za tři roky starý hackerský útok. (Video: Zuzana Lachnitová, ČTK)

 

Reklama

22. 4. 2018 11:23

O svých hackerských počinech údajně prohlašoval, že jde o největší hackerský únik informací všech dob.

Článek

Ke dvěma rokům vězení byl tento týden v Británii odsouzen za závažné počítačové pirátství osmnáctiletý Kane Gamble. Ještě jako nezletilý se dokázal dostat do e-mailových a mobilních účtů významných činitelů amerických zpravodajských služeb a ministerstva spravedlnosti a některé utajované materiály, které při tom získal, předal dál.

Gamble, který založil pirátskou skupinu Crackas With Attitude (CWA), se podle britských médií dopustil uvedených trestných činů mezi červnem 2015 a únorem 2016. Mezi terči jeho aktivit byli mimo jiné tehdejší šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan a zástupce ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Mark Giuliano.

K osmi trestným činům uvedeným v obžalobě se Gamble přiznal před soudem už v říjnu. Obhájce se snažil zmírnit závažnost jeho činů tvrzením, že mladík byl naivní a nikomu nechtěl způsobit újmu. Soudce Haddon-Cave však takový názor podle stanice BBC odmítl a prohlásil, že obžalovaný vedl „kampaň kybernetického terorismu”.

Při procesu zaznělo, že Gamble se dostal k „mimořádně citlivým” dokumentům o vojenských a výzvědných operacích v Iráku a v Afghánistánu a postaral se o prozrazení některých získaných informací prostřednictvím různých webových stránek, včetně WikiLeaks.

Na internetu rovněž se vzkazem „Toto je pro Palestince” rozšířil detaily o dvaceti tisících zaměstnanců FBI, k nimž se dostal přes americké ministerstvo spravedlnosti. Dokonce se mu podařilo zobrazit na televizi v domě tehdejšího ministra vnitřní bezpečnosti USA Jeha Johnsona vzkaz „Patříš mi”.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované