Hlavní obsah

Teroristé zaútočili na hotel v Somálsku. 26 lidí zemřelo, policie útočníky zastřelila

Foto: Reuters

Záběry z místa útoku.

13. 7. 2019 13:56

Na somálský hotel zaútočila skupina ozbrojenců. Mezi mrtvými je i několik cizinců a dva novináři.

Článek

Somálské bezpečnostní síly ukončily zásah proti ozbrojencům, kteří při útoku v pátek večer a v noci na sobotu v jihosomálském přístavu Kismayo zabili podle nové bilance nejméně 26 lidí. Dosud se hovořilo o 13 mrtvých.

Policejní velitel sdělil agentuře Reuters, že operace skončila. Podle serveru BBC se k útoku přihlásilo radikální hnutí Šabáb. „Mnoho lidí se podařilo zachránit, čtyři útočníci byli zastřeleni,“ sdělil policejní major Mohamed Abdi. Podle policie se při útoku zranilo 56 lidí.

Mezi oběťmi jsou podle agentury Reuters lidé z Keni, USA, Británie a Tanzanie a také jeden kandidát regionálních voleb.

Podle svědků nejprve najel sebevražedný útočník autem s výbušninami do hotelu Asasey a ozbrojení muži pak v budově začali střílet. V hotelu se právě konalo setkání stařešinů svolané před nadcházejícími regionálními volbami.

Ozbrojenci se zaměřili na hotel, který využívají poslanci a místní úředníci. Mezi mrtvými jsou i dva novináři, z nichž jedna byla kanadsko-somálská žurnalistka Hodan Nalayehová, která pracovala pro televizi. O život přišel také její manžel.

Hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť al-Káida, usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a zavedení islámského práva šaría v Somálsku. Vládě se podařilo skupinu z přístavu Kismayo vyhnat v roce 2012, přístavní město bylo pro hnutí zásadním zdrojem příjmů. Organizace útoky často cílí na vládní čtvrť a hotely, které navštěvují úředníci a cizinci.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené