Hlavní obsah

Trump nominoval do Nejvyššího soudu Coneyovou Barrettovou

Foto: Profimedia.cz

Senát amerického Kongresu pravděpodobně začne jednat o schválení kandidátky 12. října.

Reklama

27. 9. 2020 8:27

Americký prezident Donald Trump si za kandidátku na novou soudkyni Nejvyššího soudu USA vybral Amy Coneyovou Barrettovou. Oznámil to za její přítomnosti v sobotu v Růžové zahradě Bílého domu.

Článek

Jeho volba není překvapivá, mnoho amerických médií už předem s odvoláním na své zdroje informovalo, že právě konzervativní soudkyně federálního odvolacího soudu v Chicagu Amy Coneyová Barrettová by měla nahradit liberální soudkyni Ruth Baderovou Ginsburgovou, která zemřela minulý týden ve věku 87 let.

„Dnes je mou ctí nominovat jeden z nejskvělejších a nejnadanějších právnických mozků do Nejvyššího soudu,“ oznámil Trump. Barrettové pak řekl, že je na tuto práci „mimořádně kvalifikovaná“. Prezident Coneyovou Barrettovou uvedl také jako „ženu jedinečných výsledků“ a jako „ženu pozoruhodného intelektu a charakteru“. Zdůraznil i její „nezlomnou věrnost“ ústavě Spojených států.

Trumpovu kandidátku, která by se stala teprve pátou ženou mezi soudci Nejvyššího soudu, bude muset potvrdit ještě Senát, ve kterém mají jeho republikáni většinu. Demokraté prezidentovu snahu o jmenování nástupkyně Baderové Ginsburgové ještě před listopadovými prezidentskými volbami ostře kritizují. Podle nich by měl volné místo u Nejvyššího soudu obsadit až nový šéf Bílého domu.

Prezident vyjádřil přesvědčení, že Senát Barrettovou ve funkci rychle potvrdí. Prezidentský kandidát demokratů Joe Biden naopak Senát vyzval, aby ji nepotvrzoval před prezidentskými volbami. Lídr senátních republikánů Mitch McConnell však ujistil, že Senát o Coneyové Barrettové bude hlasovat „v nejbližších týdnech“ a že Trump „nemohl přijmout lepší rozhodnutí“.

Schválení konzervativní soudkyně by posílilo konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem. Nominace 48leté katoličky a matky šesti dětí, která je známou odpůrkyní potratů, by podle agentury AFP mohlo před nadcházejícími prezidentskými volbami upevnit Trumpovu pozici v konzervativním táboře.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované