Hlavní obsah

Tvrdík couvá z televize Barrandov. Čínská CEFC opouští jeden z viditelných nákupů

Rozhovor o konci spolupráce CEFC s mediálním domem miliardáře Jaromíra Soukupa.

 

Reklama

27. 2. 2017 15:03

Čínská CEFC je v České republice viditelná zhruba rok a půl. Nakoupila řadu firem, ale dvě z nich jsou nejvíc vidět. První, fotbalová Slavia, se hřeje na absolutním výsluní, druhou - mediální dům s televizí Barrandov - Číňané právě opouštějí.

Článek

Čínské angažmá v mediálním domě miliardáře Jaromíra Soukupa podle všeho končí a televize Barrandov se bude muset nadále obejít bez finanční injekce CEFC.

Zpravodajský server HlídacíPes.org přinesl zprávu, že CEFC končí spolupráci s Empresa Media a agenturou Médea, klíčovými Soukupovými mediálními a reklamními aktivitami. Mluvčí CEFC potvrdil, že Jaroslav Tvrdík, evropský zástupce čínské CEFC, opouští post místopředsedy představenstva a Wang Tung, rovněž z CEFC, už nebude předsedou dozorčí rady mediálního domu.

Změna ještě není zaznamenána v obchodním rejstříku.

„Je to další potvrzení toho, že se posílila pozice Jaromíra Soukupa ve vedení společností Empresa Media a Médea," komentoval nové informace výkonný ředitel vydavatelství Empresa Media Daniel Köppl bez dalších komentářů. Podle webu se tím naplňuje klauzule, jež oběma stranám dávala možnost do konce března 2017 zažádat o získání akcií zpět, respektive stažení investice.

CEFC do českých firem Jaromíra Soukupa majetkově vstoupila v září 2015, kdy zároveň ohlásila akvizice v řadě tuzemských firem, například do fotbalové Slavie Praha. Smlouvy byly podepsány v Šanghaji v rámci návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně.

Co si o působení Jaroslava Tvrdíka myslí exministr průmyslu Jan Mládek nebo šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta:

Čínská společnost CEFC si jako sídlo svých evropských aktivit vybrala Českou republiku, kde nyní zaměstnává přes 4000 lidí. Při dokončení plánovaných investic se má jejich počet zvýšit na 10 000. CEFC Group (Europe) Company vykázala předloni ztrátu 120 milionů Kč. Loni v listopadu oznámila, že v Česku investovala 22,8 miliardy korun, dokončované investice činí dalších 30,7 miliardy a nově plánované pak přesahují deset miliard korun.

V Česku koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v Pivovarech Lobkowicz Group nebo ve fotbalové Slavii. Loni v září kapitálově vstoupila do J&T Finance Group.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované