Hlavní obsah

Tvrdili, že pracují pro Kalouska. Od lidí brali desítky milionů na kšeft s kotlíkovými dotacemi

Fiktivní příběh kolem kotlíkových dotací, do kterého podvodníci namočili Miroslava Kalouska. Jak podvod fungoval? (Video: Josef Klíma, Seznam Zprávy)

 

Reklama

11. 11. 2018 6:00

V roce 2014 odstartoval na Ministerstvu životního prostředí dotační program známý pod názvem kotlíkové dotace. V té době se také v hlavách skupinky podvodníků zrodil plán, jak se na kotlíkových dotacích přiživit.

Článek

Plán byl jednoduchý: Vytvořili legendu o tajném projektu, kde v zákulisí tahá za nitky bývalý ministr financí a současný poslanec za TOP 09 Miroslav Kalousek. S tímto projektem pak obcházeli nejrůznější podnikatele a vystupovali jako Kalouskovi blízcí spolupracovníci.

O tom, že byli přesvědčiví, svědčí fakt, že se jim během dvou let podařilo vytáhnout z důvěřivých investorů desítky milionů korun.

„Já si obtížně umím představit myšlení člověka, za kterým ten podvodník přijde, tohle mu s odpuštěním nakecá, on mu to uvěří a svěří mu svoje peníze,“ podivuje se v reportáži Marcely Sobotkové Miroslav Kalousek. „Říkáte-li, že to byly desítky milionů, tak to asi bylo ve velkém rozsahu. Je to šokující tou hloupostí a že to takhle mohlo vycházet.“

Jak přesně měl údajný projekt fungovat, kdo sehrál roli Kalouskova asistenta a kam zmizely vybrané peníze?

Podrobnosti v úvodním videu.

Reportáž je součástí pořadu Záhady Josefa Klímy, který můžete v premiéře sledovat na Televizi Seznam každou neděli od 20:00.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Záhady Josefa Klímy (celý pořad): Podvod s kotlíkovými dotacemi. Byznys se spermatem. A glosy Báry Nesvatbové a Šimona Pánka. (Video: Seznam Zprávy)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované