Hlavní obsah

Tykačova uhelná skupina SEV.en Energy míří do Británie a Austrálie

Tykačova uhelná skupina SEV.en Energy míří do Británie a Austrálie.Video: Jan Marek, Youtube.com

 

Reklama

1. 2. 2019 8:42

Skupina SEV.en Energy, ovládaná finančníkem Pavlem Tykačem, podepsala dohodu o koupi 50procentního podílu v nadnárodní energetické společnosti InterGen N.V., která vlastní elektrárny ve Velké Británii a Austrálii.

Článek

Podíl v InterGenu Tykačovi prodává investiční fond Canada’s Ontario Teachers’ Pension Plan.

InterGen provozuje tři vlastní paroplynové elektrárny v Británii a drží také podíly ve dvou uhelných elektrárnách v Austrálii. Souhrnná instalovaná kapacita jeho zdrojů představuje 4 tisíce megawattů, což odpovídá dvojnásobku českého Temelína. K tomu je třeba připočíst dalších 300 megawattů v paroplynové elektrárně, která bude dokončena v letošním roce. Projektů ve výstavbě má InterGen několik.

„InterGen má velmi silnou pozici jak na britském, tak australském trhu. Věříme, že konvenční energetika (tj. postavená na fosilních palivech – pozn. red.) zůstane v obou zemích významným pilířem energetického mixu. A cítíme ve výrobní základně EnterGenu velký potenciál,” říká Alan Svoboda, který má na starost zahraniční expanzi SEV.en Energy.

Partnerem i čínská energetika

Partnerem SEV.en Energy v InterGenu budou velké čínské energetické společnosti – China Huaneng Group a Guangdong Yudean Group. „Těšíme se na spolupráci s dalšími akcionáři InterGenu. Jsme přesvědčeni, že společně dosáhneme dalšího růstu a dobré návratnosti našich investic,” uvedl Svoboda.

Svoboda je bývalým dlouholetým obchodním ředitelem polostátní české energetické jedničky ČEZ. K Tykačovi loni nastoupil s úkolem rozjet v jeho skupině právě zahraniční expanzi. SEV.en Energy dosud vlastní aktiva pouze v Česku – patří jí uhelné doly na Mostecku a elektrárna Chvaletice ve východních Čechách. Zaměstnává 3,2 tisíce lidí a spravuje aktiva v hodnotě 850 milionů eur.

Vstup do InterGenu, který podléhá schválení britských a australských regulátorů, se má realizovat během několika měsíců. Stane se tak prvním krokem v plánu Tykačovy zahraniční expanze.

Reklama

Doporučované