Hlavní obsah

Reportéři Seznamu: Týrání zvířat po Česku: Až překvapivě mnoho hrůzostrašných praktik je legálních

Reportéři Seznamu: Filip Horký o tom, jak zacházíme se zvířaty a jak složité bylo natáčet o množírnách a drůbežárnách. (Video: Jan Marek, Seznam Zprávy)

 

Reklama

26. 8. 2018 19:01

Pro řadu lidí jsou zvířata často jen prostředkem, jak zbohatnout bez většího rizika sankce či trestu.

Článek

S trochou nadsázky pomalu každý Čech má doma psa nebo kočku. Znamená to, že jsme národ milovníků zvířat? Ani náhodou. Ukazuje se, že zvířata v Česku trpí víc, než by musela. Třeba v takových klecových chovech, kde firmy chovají slepice. Reportér Filip Horký se rozhodl nespoléhat na svědectví někoho jiného a vypravil se inkognito do jedné z drůbežáren.

„Žádali jsme i oficiálně o vstup do této konkrétní slepičárny, ale to nám nebylo umožněno,“ říká Horký. „V Česku je až překvapivě mnoho hrůzostrašných praktik naprosto legálních. Je to věcí zákonů, nikoli toho, že se nějaká firma rozhodla a podle toho se nějak chová ke zvířatům. To, co jsme natočili – jakým způsobem jsou chovány slepice, ukázky ze psích množíren, se zkrátka skryje do absolutně nevyhovující legislativy.“

Když Horký řešil týrání zvířat s Ministerstvem spravedlnosti, zjistil, že průměrná pokuta za týrání zvířat v roce 2017 byla 20 tisíc korun. A za posledních deset let dostalo nepodmíněný trest za tento delikt jen kolem dvaceti lidí.

Chystá se někdo změnit zákony? Proč je tak těžké prokázat obchodování se zvířaty i jejich týrání? A co všechno bylo potřeba před samotným natáčením domluvit a zjistit?

Podrobnosti v úvodním videu. Interview je součástí pořadu Reportéři Seznamu, který můžete v premiéře sledovat na Televizi Seznam každé pondělí od 20:00.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Reportéři Seznamu: Celý díl, ve kterém Sabina Slonková řeší s Filipem Horkým nakládání se zvířaty v Česku, s Vojtěchem Blažkem příběh limuzíny pro hejtmančina manžela a se Samuelem Sísem příběhy za srpnovou invazí z roku 1968. (Video: Jan Marek, Seznam Zprávy)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované