Hlavní obsah

U japonských břehů havarovaly dva letouny americké armády, po posádce pátrají záchranáři

Tankovací letadlo KC-130. (Video: Zuzana Lachnitová, AP, Reuters)

 

Reklama

6. 12. 2018 6:55

Havárie se stala při doplňování paliva ve vzduchu. Zachránit se zatím podle japonského ministra obrany povedlo jednoho ze sedmi členů posádky.

Článek

Při doplňování paliva za letu havarovaly u jihozápadních břehů Japonska dva letouny americké armády.

Informovala o tom americká armáda. Zachránit se zatím podařilo jednoho pilota, který je ve stabilizovaném stavu, japonský ministr obrany podle Reuters řekl, že šlo o člena bojového letounu F/A-18. Záchranáři našli i dalšího člena posádky, jeho stav ale není znám. O osudu zbývajících pěti členů posádky, které hledají japonské záchranné týmy, nejsou zatím žádné zprávy.

Velení amerických vojsk v Japonsku o incidentu neposkytlo novinářům podrobnější informace.

Bojový letoun F/A-18 a tankovací letadlo KC-130 startovaly ze základny Iwakuni u Hirošimy k pravidelnému tréninkovému letu. Po startu došlo „k mimořádné události“, uvedlo americké velení.

Vyšší počet havárií armádních letounů

Počet havárií amerických vojenských letadel po celém světě v posledních letech stoupá. Téma proto bude projednávat americký Kongres. Kongresmani nárůst počtu nehod nazývají „krizí“ a za jejich příčinu označují nepřetržité bojové úkoly letectva, odkládanou modernizaci, nedostatečný výcvik a stárnoucí techniku. List The Military Times začátkem roku uvedl, že počet leteckých havárií v letech 2013–2017 vzrostl téměř o 40 procent. Podle něj při nich zemřelo nejméně 133 příslušníků armády.

Nehody amerického letectva jsou v Japonsku citlivým tématem, obzvláště pro obyvatele ostrova Okinawa, kde je umístěna největší část amerických jednotek. Řada nouzových přistání a odpadlých částí z amerických letadel v poslední době zvýšila obavy místních lidí o svou bezpečnost.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované