Hlavní obsah

U Mosulu se potopil trajekt, obětí je téměř sto

V Iráku havaroval trajekt. (Video: Zuzana Lachnitová, Reuters)

 

Reklama

21. 3. 2019 18:07
aktualizováno • 21. 3. 2019 22:27

Na trajektu bylo v době nehody podle některých zdrojů téměř dvě stě pasažérů. Většinu obětí tvoří ženy a děti.

Článek

V severním Iráku při nehodě trajektu na řece Tigris utonulo téměř 100 lidí. S odvoláním na irácké ministerské zdroje o tom informovala agentura AFP. Ministerstvo vnitra uvádí 96, mosulští zdravotníci 93 mrtvých. Předtím se hovořilo o 83 obětech. Trajekt mířil k zábavnímu parku, kde se slavil kurdský Nový rok, který vítali lidé v Íránu, Iráku i Tádžikistánu.

Trajekt se potopil poblíž města Mosul. Většina obětí jsou ženy a děti, které neuměly plavat. Ministerstvo zdravotnictví iráckého autonomního Kurdistánu na místo neštěstí poslalo sanitky, večer tam pak dorazil premiér Ádil Abdal Mahdí a vyhlásil třídenní smutek. Americké zastupitelství v Iráku kondolovalo rodinám a přátelům mrtvých, v Bagdádu lidé zapalovali na mostě přes Tigris svíčky v solidaritě s Mosulem.

Irácká televize ohlásila, že mosulský soud nechal zadržet osm lidí ze společnosti, která trajekt provozovala, a vydal zatykač na majitele zábavního ostrova, k němuž loď mířila.

Podle iráckých sdělovacích prostředků bylo na plavidle, které má 50 míst, až 170 lidí. Trajekt se potopil poblíž zábavního parku a sportovního centra, kde se konaly novoroční oslavy. Na snímcích z místa je vidět množství lidí bojujících o život ve vzedmuté a rychlé vodě Tigridu.

Federální vláda vyjádřila zděšení nad tragickou událostí. Prezident Barham Sálih kondoloval pozůstalým a koordinoval operace federální a kurdské vlády. „Ujišťujeme všechny, že se tato tragédie neobejde bez potrestání za nedbalost,“ řekl Sálih. Podle velitele civilní obrany provincie Ninive byl důvodem nehody technický problém a také nedostatek lodí na řece, takže do záchranné operace nemohlo být nasazeno dost plavidel.

Premiér Mahdí dal všem vládním úřadům pokyn, aby obětem pomohly, a nařídil vyšetření nehody. Chce, aby do 24 hodin byla známa jména osob, které nesplnily své povinnosti.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované