Hlavní obsah

Ukrajinský premiér podal demisi. Podle nahrávky kritizoval Zelenského

Foto: ČTK

Oleksij Hončaruk.

Reklama

17. 1. 9:41
aktualizováno • 17. 1. 10:05

Premiér Ukrajiny Oleksij Hončaruk podal demisi, oznámil to v pátek ráno na svém Facebooku. V pozadí rezignace zřejmě stojí nahrávky, v nichž se premiér nelichotivě vyjadřuje o prezidentovi.

Článek

Podle agentury AFP podal demisi poté, co unikla audionahrávka, na které kritizuje ekonomické znalosti prezidenta Volodymyra Zelenského.

V posledních dnech se na kanálu YouTube objevilo několik nahrávek pořízených během schůzek Hončaruka s ministrem financí, šéfem ukrajinské centrální banky a dalšími vysoce postavenými státními činiteli. Na nich člověk, jehož hlas se nápadně podobá Hončarukovu, tvrdí, že Zelenskyj má primitivní představy o ekonomice a „mlhu v hlavě“. Procesy v ekonomice je mu prý třeba vysvětlovat na příkladu „nákladů na bramborový salát“.

„Abych předešel pochybnostem o respektu a důvěře k prezidentovi, podal jsem mu prohlášení o rezignaci,“ napsal Hončaruk.

Zelenského úřad oznámil, že prezident rezignaci zváží.

Hončaruk se stal premiérem loni v létě po vítězství Zelenského v prezidentských volbách. Dříve působil jako jeho poradce.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené