Hlavní obsah

USA přijímají nová protiimigrační opatření, cílí i na občany KLDR

USA přijímají nová protiimigrační opatření. (Video: Klára Galová)

 

Reklama

25. 9. 2017 11:03

Seznam států, jejichž obyvatelé mají omezený vstup do USA, se nově rozšířil o tři další země. Celkem se tedy týká osmi zemí.

Článek

Americký prezident Donald Trump přijímá nová protiimigrační opatření, která nově zahrnují i tři další státy. Zákaz cestovat do Spojených států se tak podle tiskových agentur bude týkat občanů osmi států, a to KLDR, Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Venezuely.

Nově se zákaz vstupu rozšiřuje pro lidi ze Severní Koreje, Venezuely a Čadu, poznamenala stanice BBC na svém webu. Z původního seznamu šesti převážně muslimských států, jejichž občanům se Trump snažil omezit vstup do USA, vypadl Súdán.

„Mojí hlavní prioritou je učinit Ameriku bezpečnou. Nepustíme do naší země ty, které nemůžeme bezpečnostně prověřit,” uvedl Trump v prohlášení. Tato omezení jsou podle nejmenovaného vládního představitele životně důležitá pro národní bezpečnost. Pokud země dosáhnou požadované úrovně kontroly, mohou být ze seznamu odstraněny podobně jako Súdán. Nové opatření podle něj také ukazuje, že dekret není zaměřen výlučně proti muslimům.

Opatření se v případě jednotlivých zemí liší. Všichni občané KLDR a Čadu mají zakázán vstup na území USA, zatímco v případě Venezuely se zákaz týká členů dlouhého seznamu vládních institucí a jejich rodinných příslušníků, uvedla agentura AFP.

Nová pravidla mají pro tři nové země vstoupit v platnost 18. října, zatímco v případě dalších pěti států se restrikce prodloužily.

Severní Korea podle Bílého domu nespolupracuje se Spojenými státy v žádném ohledu a neplní žádný z požadavků. Čad je sice důležitý partner v boji proti terorismu, ale nesdílí informace o teroristech a další údaje, které USA požadují. V zemi působí různá teroristická uskupení jako Islámský stát, Boko Haram či al-Káida. Venezuela, na kterou USA nedávno uvalily ekonomické sankce, nespolupracuje při ověřování, zda její občané představují nebezpečí pro národní bezpečnost či ohrožují bezpečí veřejnosti. Země ani ochotně nepřijímá své vyhoštěné občany.

Březnový výnos zakázal občanům Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie na 90 dní vstup do USA. Na 120 dní znemožnil vstup do země lidem odkudkoli na světě, kteří by mohli být uznáni jako uprchlíci. Nařízení Trump zdůvodnil jako prevenci před teroristickými útoky, část americké společnosti jej však odmítala akceptovat jako diskriminaci na základě víry. Po žalobách některých států a organizací nakonec nařízení zablokovaly federální soudy. Částečně je uvolnil až koncem června nejvyšší soud, podle jehož rozhodnutí nemohou do USA pouze osoby, které tam nemají příbuzenské či pracovní kontakty.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Čad

Doporučované