Hlavní obsah

USA uvalily sankce na Háfize Asada, syna syrského diktátora

Foto: Profimedia.cz

Háfiz Asad (vpravo) na matematické olympiádě před dvěma lety.

Reklama

2. 8. 2020 11:58

Režim syrského diktátora Bašára Asada páchá válečné zločiny a používá zakázané chemické zbraně, tvrdí Západ i lidskoprávní organizace. Nyní na politiku svého otce doplácí i jeho 18letý syn, na něhož Spojené státy uvalily sankce.

Článek

Osmnáctiletý Háfiz Asad, který se jmenuje po dědečkovi a předchůdci současného syrského prezidenta, nemůže vstoupit na území Spojených států, ani tam vlastnit majetek. Americké firmy také nemůžou dělat byznys, v němž by mladík figuroval.

Na plnoletého syna Bašára Asada totiž tento týden uvalily USA sankce, aby mu zabránily pomoci rodině vyvézt peníze do zahraničí. Šéf americké diplomacie rozhodnutí svého resortu blíže nevysvětlil, zdůraznil však, že jde o Asadova „dospělého syna“. Osmnáct let dovršil Háfiz loni na podzim.

Mladík, který se v minulosti účastnil několika mezinárodních soutěží v matematice, by jistě - stejně jako jeho otec - rád studoval na některé z prestižních západních univerzit. Tuto možnost mu ale americké sankce značně omezily.

Už dříve přitom Američané uvalili sankce i na Háfizovu matku Asmu. Ta má však na rozdíl od syna zřejmě stále britské občanství, protože se narodila na ostrovech, konkrétně v Londýně. Zda ale o britský pas požádala i pro své děti, není podle deníku The Times jisté.

Foto: Profimedia.cz

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo

Jeden z amerických představitelů novinářům pod podmínkou anonymity řekl, že mladý Háfiz hraje ve své rodině stále důležitější roli. „Dospělé děti pokračují v byznysu ve jménu svých rodičů nebo jiných příbuzných, na které byly uvaleny sankce.“

Sankce, které USA tento týden schválily, jsou v souladu s takzvaným Caesarovým zákonem, který administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa přijala v červnu. Zákon se jmenuje podle syrského fotografa, který fotil ve věznicích mučené odpůrce Asadova režimu. Děsivé snímky, které zveřejnil po svém zběhnutí, zhlédli i světoví lídři během zasedání OSN v New Yorku, kde byly vystaveny. Sankce také naznačují, že by se západní firmy neměly účastnit budoucí rekonstrukce válkou zničené Sýrie, pokud v ní bude stále vládnout zločinný Asadův režim.

Jejich odpůrci ale tvrdí, že tvrdost sankcí způsobí jen to, že obyčejní Syřané budou i nadále žít v chudobě a Západ je bude trestat za politiku jejich vůdců.

Ministr zahraničí Mike Pompeo si ale myslí, že sankce jsou nezbytné pro vytvoření tlaku na syrský režim. „Nastal čas, aby Asadova zbytečná a brutální válka skončila,“ prohlásil. „Asadův režim a ti, kdo ho podporují, mají jednoduchou volbu: udělat nezvratné kroky k trvalému politickému řešení k ukončení syrského konfliktu, nebo novou várku zničujících sankcí,“ píše se v prohlášení amerického ministerstva zahraničí.

Bašár Asad, jehož stále podporuje Rusko a Írán, volil vždy až dosud druhou variantu. Nynější sankce zasáhly kromě jeho nejstaršího syna i 13 dalších vysokých představitelů režimu. Sankce byly pojmenovány Hama a Maraat al- Numan, aby uctily oběti obléhání města Hama v roce 2011 a bombardování tržiště v Maarat al-Numan v loňském roce, které nepřežilo 21 lidí.

Reklama

Doporučované