Hlavní obsah

Policie vyšetřuje motiv útočníka z Würzburgu. Léčili ho psychiatři

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

25. 6. 20:18
aktualizováno • 26. 6. 18:34

Při násilném činu v centru německého Würzburgu byli zabiti nejméně tři lidé a šest dalších zraněno. Podezřelým je podle údajů policie 24letý muž ze Somálska, německá policie nyní motiv útočníka prošetřuje.

Článek

Německá policie prošetřuje motiv muže, který v pátek ve Würzburgu nožem zabil tři lidi a pět dalších vážně zranil. Policie útočníka postřelila, zadržela a vyslechla. Podle bezpečnostních složek citovaných agenturou DPA muž učinil během výslechu prohlášení, které naznačuje islámský náboženský fanatismus. Vyšetřovatelé ovšem dosud nevyloučili ani variantu, že za trestným činem stojí duševní onemocnění zadrženého, který byl před časem opakovaně v péči psychiatrů.

Videa, která se včera objevila na sociálních sítích, zachycují mladého bosého muže, který zjevně ohrožuje okolí dlouhým nožem. Z jednoho videa je patrné, že před příjezdem policie ho naháněla skupina více než 20 náhodných svědků, kteří vzali do rukou mimo jiné židle z předzahrádek restaurací.

Podle policie další nebezpečí veřejnosti nehrozí. Část okolí náměstí Barbarossaplatz (Rudovousovo náměstí), kde se násilný čin stal, policie uzavřela a na Twitteru vyzvala obyvatele, aby se této oblasti vyhýbali. Policie dále uvedla, že nemá informace o případném dalším pachateli.

Podle policie je podezřelým útočníkem 24letý muž ze Somálska, žijící od roku 2015 ve Würzburgu. Naposledy pobýval v zařízení pro bezdomovce. Podle prvních informací své oběti neznal. „Muže, který žije ve Würzburgu, zasáhla policejní kulka, ale jeho život není v ohrožení,“ uvedla policie. Podle deníku Bild má útočník střelné zranění na noze.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann, který se vydal na místo, řekl, že podle jednoho ze svědků události útočník křičel „Alláhu akbar“ (Alláh je veliký). Podezřelý však nedávno také pobýval v psychiatrické léčebně, dodal Herrmann. Policejní vyšetřování určí, zda jde o záležitost „související s islamismem, nebo s psychickým stavem útočníka“, řekl ministr.

Podle agentury DPA Hermann nevyloučil, že šlo o islamistický útok. „Každopádně existují indicie pro to, že by mohlo jít o islamistický útok,“ řekl Hermann agentuře. Zraněný útočník byl podle ministra vyslýchán v nemocnici.

Muž se před útokem v obchodním domě ptal po nožích, pak jeden vzal z výlohy a napadl s ním prodavačku. Ta zraněním podlehla. Také další dvě oběti jsou ženy, uvedl dnes na tiskové konferenci šéf dolnofrancké policie Gerhardt Kallert. Útočník dále napadal lidi v bance a venku na ulici. Z pěti těžce zraněných jich je část v ohrožení života. Nejméně dalším dvěma lidem Somálec způsobil lehké zranění.

Letos v lednu stejný muž ohrožoval nožem ostatní lidi v ubytovně pro bezdomovce, stalo se to během hádky mezi klienty a správci zařízení. Poté strávil nějaký čas na psychiatrii. Tento měsíc znovu nakrátko skončil na oddělení pro duševně nemocné, protože v centru Würzburgu obtěžoval jistého člověka.

Lidé ve Würzburgu, který má přibližně 130 tisíc obyvatel, od dnešního rána přicházejí na místo útoku, zapalují svíčky a pokládají květiny na památku obětí útoku. Bavorský premiér Markus Söder vyhlásil státní smutek, vlajky budou stažené na půl žerdi na výraz smutku až do pondělí, uvedla DPA.

Söder poděkoval policii za její rychlý zákrok. Poděkoval také občanům, kteří šli do střetu s útočníkem, a vyjádřil jim respekt. V podobném duchu se vyjádřila rovněž kancléřka Angela Markelová nebo spolkový ministr vnitra Horst Seehofer.

Naopak představitelé protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) zdůrazňují náboženskou motivaci činu. Je to nový příklad selhání migrační politiky Merkelové, napsal na Twitteru Jörg Meuthen z AfD.

Muže se po útoku podařilo zadržet také díky zásahu kolemjdoucích, který ho blokovali za použití židlí ze zahrádek okolních restaurací. Policie muže postřelila do nohy, což je postup, který v Bavorsku předpisy předpokládají při zastavení útočníka. Bavorská policie smí střílet na prchajícího pachatele pouze s cílem zabránit mu v dalším útoku nebo v útěku. Smrtelný výstřel je přípustný, jen když to je jediný způsob, jak zachránit životy ostatních.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované