Hlavní obsah

V Doksech loni vytřídili přes polovinu odpadu, nádoby mají lidé u svých domů

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

9. 4. 14:08

Už přes rok zajišťuje radnice v Doksech svoz a likvidaci odpadu vlastní firmou. Změna se vyplatila. Loni se podařilo vytřídit více než polovinu odpadu, lidé totiž mají nádoby na plasty, papír a bioodpad přímo u svých domů.

Článek

I když v době koronavirové pandemie i v Doksech množství odpadu z domácností vzrostlo zhruba o osm procent, toho směsného, za jehož likvidaci musí město platit, zbylo díky lepšímu třídění o pětinu méně než v roce 2019.

„Musím přiznat, že tak výrazné třídění jsme v prvním roce nečekali, v podstatě jsme se dostali z nějakých 34 procent na 52 procent, považujeme to za skvělý výsledek,“ řekla starostka Eva Burešová (Starostové pro Liberecký kraj). Nakládání s odpady převzalo město loni v únoru, od dubna mohou lidé třídit odpad přímo u svých domů. Díky dotaci pořídila radnice 800 žlutých nádob na plasty, stejný počet modrých na papír a 500 hnědých nádob na bioodpad. Do nádob na plasty mohou lidé dávat také tetrapacky a od Nového roku i kovy.

„Zájem o třídění bioodpadu byl větší, než jsme čekali, a tak jsme museli ještě další nádoby dokoupit. Díky tomu jsme také dospěli k výraznému snížení komunálního odpadu, protože bioodpad je poměrně těžký, a když se likviduje spolu se směsným odpadem, je to samozřejmě drahé,“ doplnila Burešová. Díky třídění mohou v Doksech a v připojených částech Staré Splavy, Obora, Žďár, Kruh a Zbyny svážet popelnice se směsným odpadem jen jednou za dva týdny.

Spolu s dalšími obcemi v regionu založily Doksy Dobrovolný svazek obcí EKOD s cílem postupně převzít odpadové hospodářství. Doksy s 5200 obyvateli byly prvním městem, kde EKOD svoz odpadu prostřednictvím vlastní firmy EKOD Servis začal zajišťovat. „Hlavním impulzem byla příprava zákona o skládkování, kdy jsme chtěli mít přehled o produkci odpadu, lepší kontrolu a také lepší práci s občany, když budeme sami svážet a vidět, jak třídí,“ řekla Burešová.

Doksy jsou oblíbenou turistickou oblastí u Máchova jezera. Podle ČSÚ je ve městě oficiálně zhruba 5600 lůžek v hotelech, penzionech a chatách a dalších 780 míst pro stany a karavany, řada lidí ale pronajímá i své soukromé chaty a chalupy. Počet obyvatel ve městě se tak v letní sezoně zvyšuje na více než dvojnásobek a s tím roste i objem odpadu. Z rozpočtu města jde podle Burešové na nakládání s odpady osm milionů korun, z toho jen zhruba 3,3 milionu vybere město na poplatcích. Obyvatelé trvale hlášení ve městě platí za rok 520 korun na osobu, vlastníci rekreačních objektů 1000 korun, ani to ale podle starostky neodpovídá množství odpadu, které v rekreačních domech za rok produkují. Kvůli novele zákona o odpadech připravuje radnice novou vyhlášku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované