Hlavní obsah

V extralize válí jihoafrický ragbista, chce hrát za český nároďák

26. 6. 2018

Proč chce Jihoafričan hrát za Česko? (Video: Oliver Sálus, Seznam.cz)

Čtyřiadvacetiletý Jacques Fick, útoková spojka smíchovské Tatry, je součástí ambiciózního plánu jihoafrického kouče Phila Pretoriuse, který chce dostat české ragby mezi elitu.

Článek

V české ragbyové extralize nastupuje v letošní sezoně hned sedm jihoafričanů. Dva hrají v Říčanech, čtyři oblékají dres pražské Sparty, ten poslední pak působí ve smíchovské Tatře. Útoková spojka Jacques Fick se zkušenostmi z jihoafrických lig včetně prestižního Currie Cupu je v současnosti nejlépe bodujícím hráčem extraligy.

Jeho plánem do budoucna je setrvat v české lize, získat možnost hrát v české národní reprezentaci a pomoci výběru trenéra Pretoriuse na světový šampionát v roce 2023. K tomu všemu tady podle svých slov potřebuje jen přítelkyni, která aktuálně žije v Jižní Africe. Ta jediná mu v Praze schází.

Když zrovna nehraje ragby, věnuje se Jacques studiu českého jazyka. Komunikace mezi spoluhráči v Tatře mu ale zatím nedělá žádný problém. „Trenér mluví česky, řadu českých slov ohledně ragby už ovládám, všichni spoluhráči pak mluví anglicky, takže mi to většinou překládají a spolu komunikujeme v angličtině,“ říká.

Po příchodu do České republiky byl překvapen, kolik kvalitních hráčů zde ragby hraje. „Slyšel jsem od kouče, že jsou dobří, ale byl jsem opravdu překvapen. Ta kvalita tady vážně je.“

Doporučujeme