Článek
„Nemocnice Mostfa Chomejního a nemocnice ve městě Kowsar mají strašně moc práce. Právě teď tam nejsou žádná volná lůžka,“ popisuje situaci pro reportéry Rádia Svobodná Evropa jeden z místních mužů. Podle úřadů od začátku pandemie zemřelo v provincii Ilám přímo v nemocnicích asi 1 100 lidí. Skutečný počet mrtvých je však podle názoru místních obyvatel mnohem vyšší. Tamní případy nakažených a zemřelých se totiž do statistik často nedostanou.
Od nejvyšší vlny pandemie, která nastala letos v srpnu, případy onemocnění covidem-19 v Íránu postupně klesly. Teď se ale řada expertů domnívá, že se blíží nová celonárodní vlna.
V provincii Ilám jako na jednu z hlavních příčin místní velmi často poukazují na konání nejrůznějších náboženských událostí, které byly navzdory zhoršující se situaci povolené. V minulých dnech během svátku Arba'ín totiž vyrazily milióny šíitských muslimů do irácké Karbaly.
Video z Íránu: Ceny potravin letí prudce vzhůru, za rok i o 90 %
Během pandemie se sice Irák snažil omezit počet zahraničních poutníků, kteří dostali povolení ke vstupu do země, přesto se ale desítkám tisíc Íránců podařilo přejít přes ilámské hraniční přechody. A někteří místní obyvatelé také tvrdí, že íránští představitelé jsou příliš laxní, pokud jde o náboženská shromáždění během pandemie. „Úředníci umějí zavírat jen kavárny, restaurace a podobná místa. Jen tím lidem otravují život. Ale náboženská shromáždění je nezajímají,“ zlobí se jeden z místních obyvatel. „Pokud chce vláda něco rychle udělat, měla by nabídnout lidem ekonomickou pomoc. Pokud chce zavést karanténu, musí to udělat správně. Jako se to dělá v jiných zemích. Nemůžete dát do karantény 10 nebo 20 lidí a pak dovolit dvěma tisícům odjet na dovolenou do zahraničí. Co je to pak za karanténu?“.
Těžce zasažený Írán: Buď zemřeme hlady, nebo na covid, říkají místní
Íránští představitelé mimo jiné čelí kritice ohledně pomalé vakcinace obyvatelstva. Tempo se nyní sice zrychluje a Írán ze zahraničí dováží miliony vakcín, ale dopad těchto opožděných opatření se projeví až za delší období. Většina obchodů a institucí byla po srpnové krizi v Íránu znovu otevřena a pandemie se tak začíná v zemi opět nekontrolovaně šířit. Jejím epicentrem se stala provincie Ilám.
Více v úvodním videu. Další reportáže z produkce RFE/RL najdete zde.