Hlavní obsah

Svět bez obalu: V Íránu zase umírají lidé při demonstracích. Jak číst tamní situaci?

Svět bez obalu: Demonstrace v Íránu a jak jim rozumět.

6. 1. 2018 16:00

Ajatolláhové chtějí lidi umlčet zabíjením a vězením, říká o demonstracích v Íránu americká novinářka íránského původu.

Článek

Největší protivládní protesty od roku 2009 proběhly tento týden v Íránu. Tehdy lidé demonstrovali proti prezidentovi Ahmadínežádovi. Teď byl jejich terčem současný prezident Ruhání.

Jeho úspěch v diplomatické oblasti a snížení mezinárodních sankcí výměnou za omezení jaderného programu zatím slibovaný ekonomický efekt nepřinesly. Míra nezaměstnanosti v Íránu letos překročila 12 procent a bez práce je přes tři miliony lidí. Nespokojenost s životní úrovní dostala Íránce do ulic.

Protestující nemají zatím lídra a nejsou dobře organizovaní, aby mohli svrhnout íránský režim, míní americká novinářka íránského původu Golnaz Esfandiari.

Íráncům vadí růst cen, korupce i zapojení země do konfliktů na Blízkém východě. Na demonstracích se objevovaly slogany jako „Opusťte Sýrii, myslete na nás“, „Ne Gaze, ne Libanonu, naše životy pro Írán“ či „Lidé žebrají, duchovní se chovají jako bůh“ a „Smrt prezidentovi Ruhánímu“.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené