Hlavní obsah

V ostravské nemocnici bude fungovat Centrum provázení

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

15. 9. 2020 22:52

Součástí Kliniky dětského lékařství Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) je nově Centrum provázení, které má pomoci rodičům nemocných dětí zvládnout krizovou situaci.

Článek

Centrum provázení pomáhá rodičům dětí s vážným onemocněním, s těžkým zdravotním postižením, po vážném úrazu nebo rodičům předčasně narozených dětí. Pracovníci centra rodinám pomohou například se sociální podporou, vyhledáním zdravotně-sociálních služeb nebo s kontaktováním nadací. FNO je pátým zdravotnickým zařízením v zemi, v němž centrum funguje. Od letošního roku jeho služby plně hradí zdravotní pojišťovny.

„Pomůžeme rodinám s orientací v nových informacích, v prostředí a v neposlední řadě je podpoříme při zvládání krizové situace. Rodiče jsou pak schopni se lépe vyrovnat s novou situací a vědí, že v obtížné chvíli nejsou sami,“ uvedla vedoucí Centra provázení ve FNO Iva Kuzníková.

Pracovníci centra podporují rodiny při čekání na diagnózu, od prvních okamžiků po sdělení diagnózy, při dlouhodobé hospitalizaci dítěte i po propuštění z nemocnice.

„Aktuálně zahajujeme činnost Centra provázení, které je pátým fakultním zařízením v republice a je určeno především pro rodiny našich hospitalizovaných dětských pacientů. Ve výhledu je ale spolupráce s dalšími pracovišti, kde bude pomoc ku prospěchu dětem a jejich rodinám,“ uvedl přednosta Kliniky dětského lékařství Michal Hladík.

Centrum provázení založila v roce 2014 Společnost pro mukopolysacharidosu, která tak zúročila 25 let zkušeností s podporou rodin dětí s těžkými metabolickými poruchami. Funguje u fakultních nemocnic v Praze, Hradci Králové, Brně a v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí.

Reklama

Doporučované