Hlavní obsah

V Pamploně naplno vypukly oslavy svatého Fermína. Býk nabral prvního člověka na rohy

Při prvním ranním běhu s býky se zranilo pět lidí. (Video: AP)

 

Reklama

7. 7. 2018 13:30

Ve španělské Pamploně naplno vypukly oslavy svatého Fermína, při kterých každé ráno utíkají lidé se stádem býků ulicemi města. Hned během prvního dne se stihlo zranit pět lidí. Jednoho z nich nabral býk na rohy.

Článek

Při prvním běhu s býky konaném jako každý rok při oslavách svátku svatého Fermína ve španělské Pamploně se zranilo pět lidí. Jednoho člověka býk nabral na rohy.

Sanitky zraněné odvezly do nejbližší nemocnice krátce po zahájení běhu. Před startem pršelo, takže to v úzkých pamplonských uličkách klouzalo víc než jindy.

Na dlažbě skončilo mnoho běžců, zatímco mohutná zvířata uháněla do cíle, jímž je aréna vzdálená od místa startu 850 metrů. Prvního běhu, který zvířata urazila za dvě minuty a 54 vteřin, se účastnili býci o váze až 630 kilogramů. Pocházejí z chovu Puerto de San Lorenzo v západošpanělské Salamance. Poprvé byli býci z tohoto chovu vypuštěni do pamplonských ulic při loňském běhu, takže s trasou nejsou ještě tak obeznámeni jako jedinci z jiných a častěji používaných chovů. Několik z nich se z neznalosti trasy oddělilo od hlavního stáda.

Historie festivalu, zvaného sanfermines, který světově zpopularizoval americký spisovatel Ernest Hemingway v roce 1926 novelou Fiesta, sahá až do 14. století. Tehdy se ale ještě památka svatého Fermína připomínala v říjnu. Na současný termín od 7. do 14. července byly slavnosti přesunuty koncem 16. století kvůli lepšímu počasí.

Do Pamplony na slavnost přijíždějí statisíce návštěvníků, takže město, jež má 190 tisíc obyvatel, musí vstřebat přes milion lidí. Poslední oběť si běh vyžádal v roce 2009, za minulých sto let při této akci zemřelo 15 lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované