Hlavní obsah

V sokolovské nemocnici otevřeli nové dárcovské centrum

Foto: Seznam Zprávy

.

Reklama

23. 6. 2020 18:00

V nemocnici v Sokolově otevřeli nové dárcovské centrum. Je v dosud nevyužitých prostorách pavilonu C, kde slouží pro odběry krve, ale i krevní plazmy a také jako registr dárců kostní dřeně.

Článek

„Do úprav a vybavení místností provozovatel nemocnice, společnost Penta Hospitals CZ, investoval řádově miliony korun,“ řekla mluvčí nemocnice Markéta Singerová.

„Transfuzní oddělení nemocnice Sokolov tady funguje už téměř 30 let. Celou dobu jsme ale měli oddělenou odběrovou část od části výrobní, zpracovatelské a skladovací. Odběrová část byla v takové vilce, mimo nemocnici ve vzdálenosti asi pěti minut,“ popsala primářka Transfuzního oddělení Zuzana Fialová.

Současné prostory odběrového centra sloužily dříve jako jídelna, několik let už ale byly prázdné. V pavilonu C již má Transfuzní oddělení své laboratoře a kanceláře a odběrové místo na ně nyní navazuje.

Novou odběrovou část tvoří velký odběrový sál s příslušenstvím, vyšetřovna lékaře, recepce a čekárna s malou jídelnou. Na návrhu podoby vzhledu centra spolupracoval celý tým oddělení.

Nové centrum bude mít oproti původnímu o 12 odběrových křesel více, které bude obsluhovat i více sester. Rozšíří se také provozní doba. Objednat se k odběru bude možné přes formulář na webu.

Zatímco na původním transfuzním oddělení sestry odebraly krev více než 4500 dárcům za rok, v novém centru se po náběhu toto číslo zvýší až na 8000 odběrů krve a plazmy ročně, uvedla Singerová. V registru dárců je na oddělení podle primářky přibližně 3000 lidí.

Pro nemocnici Sokolov je vybudování nového dárcovského centra kromě výstavby nových centrálních operačních sálů největší investicí za poslední roky. Nemocnice byla založena před více než 100 lety, nyní je nestátním zdravotnickým zařízením s více než 300 lůžky a téměř 700 zaměstnanci. Od dubna 2017 ji spravuje společnost Penta Hospitals CZ.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované