Hlavní obsah

V Tanzanii se převrhl trajekt, obětí je nejméně 136

V Tanzanii se převrhl trajekt. (Video: AP)

 

Reklama

20. 9. 2018 20:48
aktualizováno • 21. 9. 2018 15:37

Úřady se obávají, že počet obětí, který je momentálně na 136, se může výrazně zvýšit. Na lodi se plavilo možná přes 400 lidí. Zatím jsou zprávy o zhruba stovce zachráněných. Prezident nařídil zatčení všech osob zodpovědných za provoz trajektu. Loď se převrátila na Viktoriině jezeře mezi ostrovy Ukora a Bugolora asi 50 metrů od břehu, u kterého chtěla zakotvit.

Článek

Nejméně 136 mrtvých si podle aktualizované bilance vyžádala čtvrteční zkáza trajektu na Viktoriině jezeře v Tanzanii. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval šéf tanzanské policie Simon Sirro. Úřady se ovšem obávají, že počet obětí se může výrazně zvýšit, neboť na lodi se plavilo možná přes 400 lidí. Zatím jsou zprávy o zhruba stovce zachráněných.

Tanzanský prezident John Magufuli dnes také nařídil zatčení „všech osob, které byly do provozování trajektu jakkoliv zapojeny".

„Je zjevné, že trajekt přetížil svou kapacitu,” řekl prezident v projevu, který odvysílala státní televizní stanice TBC One. „Policie už začala se zatýkáním,” dodal. V projevu zároveň vyhlásil čtyřdenní státní smutek.

Loď se převrátila při plavbě na ostrov Ukara (někdy psán i jako Ukora) z města Bugolora na ostrově Ukerewe asi 50 metrů od břehu, u kterého chtěla zakotvit. Během čtvrteční záchranné akce bylo vyproštěno 44 těl a dnes práce záchranářů pokračují.

Úřady předpokládají, že trajekt se převrhl kvůli přetížení nákladem i cestujícími. Plavidlo bylo totiž určeno pro stovku lidí, na palubě jich ale byl podle svědků více než čtyřnásobek. Zda tomu tak skutečně bylo, není možné ověřit. Reuters uvedl, že prodejce lístků zahynul a záznamové zařízení lodi se ztratilo.

Podobné incidenty na největším africkém jezeře nejsou výjimečné, neboť lodě často plují přetížené. V roce 1996 zemřelo po převrhnutí lodi MV Bukoba kolem 800 lidí. Toto neštěstí patří k nejhorším námořním katastrofám minulého století.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované